fbpx

Otsing

Loeng „Uus ukraina kunst sõja ajal“, Tanja Muravskaja 24.08.2023 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Nikita Kadan. We Are the Price. 2022. Söejoonistus
Loeng või vestlus

Loeng „Uus ukraina kunst sõja ajal“, Tanja Muravskaja

Kunstnik Tanja Muravskaja loeng teemal „Uus ukraina kunst sõja ajal“. Üritus on osa Kumu näituse „Futuromarennia. Ukraina ja avangard“ publikuprogrammist.

Ettekanne koosneb suures osas visuaalsetest materjalidest ning tutvustab lähemalt, mis toimub Ukraina praeguse aja kunstis ehk kuidas ukraina kunstnikud on jätkanud oma loomepraktikaid sõja ajal. Kunstnike uskumatu aktiivsus, rahvusvaheline institutsionaalne tugi, selge avalik kommunikatsioon – kõik see kirjeldab ukraina nüüdiskunsti skeenet alates veebruarist 2022. Teemasse süvenedes selgub, et kunst on ukrainlaste üks sõjarelv, mida nad aktiivselt oma kodumaad kaitstes kasutavad. Ukraina kunst annab edasi euroopalikku kuvandit Ukrainast ja uut unistust homsest Ukrainast, luues täiesti uue narratiivi ukraina kunstist ja kultuuriidentiteedist. Vaatame lähemalt nii ukraina kunstike varasemaid praktikaid kui ka nende uudisloomingut.

Tanja Muravskaja (snd 1978) on kunstnik, kes käsitleb oma loomingus identiteedi ja mälu teemasid ning ühiskonna ja selle liikmete omavahelisi suhteid. Peamiselt keskendub ta fotograafiale, luues üksikisikute, ühiskonna ja paikade psühholoogilisi portreesid. Muravskaja on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias (2002–2010) ja Westminsteri ülikoolis (2004–2005) ning ajakirjandust Tallinna Ülikoolis. Tema tööd kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi püsikogusse. 2018. aastal pälvis Muravskaja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi Köler Prize’i peapreemia ning 2019. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgi. Tema hiljutised näitused on „Statecraft“ (Ateena Rahvuslik Kaasaegse Kunsti Muuseum (EMST), 2022), „Politics in Art“ (Krakówi Kaasaegse Kunsti Muuseum (MOCAK), 2022), „Hingelähedane sõna“ (Tallinna Linnamuuseumi vene muuseum, 2022), „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“ (Kumu kunstimuuseum, 2022) ja isikunäitus „Tanja aiad“ (WIELSi kaasaegse kunsti keskuse projektiruum, Brüssel, 2023).

Näitus „Futuromarennia. Ukraina ja avangard“ tutvustab uuenduslikke kunstilisi tulevikunägemusi, mis sündisid Ukraina ajaloolistel aladel 1910.–1920. aastatel. Väljapanekul on eksponeeritud teosed, mis kätkevad radikaalseid tulevikuunelmaid maali- ja filmikunstis, lavakujunduses, arhitektuuris ja kirjanduses. Näitus loob aluse nii lääne kui ka vene avangardi ajaloo kriitiliseks postkoloniaalseks ümberhindamiseks ning tõstab esile Ukraina kunstielu eripärad ja seosed 20. sajandi esimeste kümnendite rahvusvahelise arenguga. Näituse kaaskorraldaja on Mõstetskõi Arsenal (Kiiev, Ukraina).