Lossimuusika: Luc Robert, Tarmo Eespere 04.10.2020 | 18.00

Luc Robert (tenor, Kanada). Foto: erakogu
Kontsert

Lossimuusika: Luc Robert, Tarmo Eespere

Luc Robert – tenor (Kanada)
Tarmo Eespere – klaver (Rahvsooper Estonia)

Kontserdi kava on koostatud tenorite kullafondi kuuluvatest teostest. Kõlavad ooperiaariad Giuseppe Verdi “Rigolettost”, Georges Bizet´”Carmenist”, Giacomo Puccini “Toscast”, aga ka prantsuse ja itaalia tuntud heliloojate Vladimir Cosma ning Paolo Tosti laulud.

Luc Robert õppis laulmist Québeci konservatooriumis Montréalis Claudette Denysi ja Gabrielle Lavigne’i juures ning liitus Kanada Ooperiteatri Ooperistuudioga (Toronto) 2002. aastal. Oma ooperidebüüdi Kanada Ooperiteatris tegi ta hooajal 2002/03, lauldes Hermanni (Tšaikovski „Padaemand“) ja Riccardot (Verdi „Maskiball“). 2015. aasta aprillis tegi Luc Robert debüüdi Metropolitan Operas Verdi ooperi „Ernani“ nimiosas. Tema repertuaari kuuluvad ka Donizetti Arturo ja Edgardo („Lucia di Lammermoor“) ja Nemorino („Armujook“), nimiroll Britteni „Albert Herringis“, Puccini Pang („Turandot“), Rodolfo („Boheem“), Pinkerton („Madama Butterfly“) ja Mario Cavaradossi („Tosca“), Steva Burya (Janáčeki „Jenufa“), Verdi Hertsog („Rigoletto“), Rodolfo („Luisa Miller“), Alfredo („La traviata“), nimiosa „Don Carlos“ ja Malcolm („Macbeth“), Nicias (Massenet’ „Thaïs“), Orpheus (Glucki „Orpheus ja Eurydike“), don José (Bizet’ „Carmen“), nimiosa Berliozi „Fausti needmises“ ja Gounod’ „Faustis“ jt.
(tekst: Rahvusooper Estonia)

Tarmo Eespere on Eesti muusikamaastikul tuntud pikaaegse Rahvusooper Estonia solistide kontsertmeistrina, lisaks on ta muusikasündmusi korraldava MTÜ “Musicante” juhatuse esimees ja igasuvise kontserdisarja „Ooper Raekojas“ kunstiline juht.
Tarmo Eespere on lõpetanud aastal 1977 Tallinna Muusikakeskkooli ning aastal 1982 Eesti Muusika Akadeemia (hilisem Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) Valdur Rootsi juhendamisel. Lisaks on Eespere täiendanud end Anna Klasi, Mihhail Voznessenski ja Hugo Lepnurme juures.
Tarmo Eespere on töötanud aastatel 1981–1992 Eesti Rahvusmeeskoori kontsertmeistrina ning aastatel 1993–2005 Eesti Muusikaakadeemia kammermuusika osakonna lektorina. Tema õpilaste hulka kuuluvad teiste seas Irina Zahharenkova, Jaanika Rand-Sirp, Siim Selis, Mihkel Mattisen ja Iren Lill. Aastast 1995 töötab Tarmo Eespere Rahvusooper Estonia solistide kontsertmeistrina. Lisaks on Eespere aastast 2005 muusikasündmusi korraldava MTÜ „Musicante“ juhatuse esimees ning aastast 1997 igasuvise kontsertsarja „Ooper Raekojas“ kunstiline juht.

Solistina on Tarmo Eespere esitanud ja plaadistanud peamiselt oma venna, helilooja René Eespere klaverimuusikat, millest on ilmunud aastal 1995 ka CD „Concentus“ (Antes, 1995). Paljude lauljate kontsertmeistrina on Tarmo Eespere esinenud Soomes, Itaalias, Saksamaal, Kanadas, USA-s, Venemaal s.h. Moskva Konservatooriumi Suures saalis, Budapesti Liszti-nimelise Muusikaakaseemia Suures saalis, Carneagie Hall´is ja Kennedy Center´is. Lisaks on Tarmo Eespere osalenud korduvalt kontsertmeistrina Mikkelis Peterburi Maria Teatri Akadeemia suvekursustel. Tarmo Eespere on salvestanud Eesti Raadio fondi, ilmunud on 3 helisalvestist: „Con Amore“ koostöös Valentina Talumaaga, „Duett-duell kitarri ja klaveriga“ Heiki Mätlikuga ning „Christmas Dream“ Urve Tautsi, Pirjo Levandi ja Heiki Mätlikuga.
(tekst: Eesti Muusika Infokeskus)