fbpx

Otsing

Lossimuusika. Valle-Rasmus Roots, Sten Lassmann 19.09.2021 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Hind alates
12 €

Täispilet 15 €
Õpilane/ tudeng/ pensionär 12 €
Erivajadustega klient/ saatja 12 €
Lapsed, vanuses kuni 7 aastat (k.a.) saavad sisse tasuta

Kontsert

Lossimuusika. Valle-Rasmus Roots, Sten Lassmann

Kava:

Franz Schubert (1797 – 1828)
Sonaat a-moll arpeggionele ja klaverile D. 821
Allegro moderato
Adagio
Allegretto
César Franck (1822 – 1890)
Sonaat viiulile ja klaverile A-duur (seade tšellole ja klaverile)
Allegretto ben moderato
Allegro
Ben moderato: Recitativo-Fantasia
Allegretto poco mosso

Esinejad

Valle-Rasmus Roots õpib hetkel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias orkestridirigeerimise erialal prof. Paul Mägi klassis. Tšelloõpinguid alustas ta Mart Laasi tšelloklassis 2001. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis, mille lõpetas 2013. aastal M. Laasi ning prof. Henry-David Varema klassis. Bakalaureuseõppe lõpetas ta tšelloerialal 2017. aastal ning magistriõppe 2020. aastal prof. Varema tšelloklassis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (mõlemad cum laude). Õppeaastal 2015/2016 õppis Valle-Rasmus ERASMUS+ üliõpilasvahetusprogrammi raames Berliinis, Universität der Künste’s prof. Wolfgang Boettcher’i tšelloklassis. Õppeaastal 2017/2018 õppis ta Sibeliuse nimelises Akadeemias Helsinkis prof. Marko Ylöneni tšelloklassis. Valle-Rasmus on osutunud edukaks osavõtjaks mitmetel konkurssidel. Ta pälvis I preemia Balti Keelpillimängijate Konkursil 2018. aasta detsembris Leedus, Vilniuses. Ta on Yamaha stipendiumikonkursi võitja (2016). Ta on soleerinud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, Tallinna Kammerorkestriga, Pärnu Linnaorkestriga, Baden-Badeni Filharmoonia Orkestriga, EMTA Sümfooniaorkestriga, TMKK Sümfooniaorkestriga. Koostöös Sten Lassmanniga on Roots andnud viimastel aastatel üle Eesti hulganisti kontserte. Valle-Rasmus Roots mängib C. Farotti tšellol (omanik pr. Maivi Kaljuvee), mille on tema kasutusse andnud Eesti Pillifond.

Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal. Lassmann on edukalt andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud paljude orkestrite ees. Ta on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva konservatooriumi suur ja väike saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna kontserdisaal Pekingis.

Sten Lassmann on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajad olid Ell Saviauk, Ira Floss ja Ivari Ilja; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, kus teda juhendas prof Ian Fountain. Ta on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof Brigitte Engerer’ käe all ning osalenud paljude tuntud muusikute, teiste hulgas Boris Bermani, Konstantin Lifschitzi, Michael Rolli, Alexander Satzi, Howard Shelley ja Maxim Vengerovi meistriklassides.
Lisaks esikohale VI vabariiklikul pianistide konkursil Tallinnas (2002) on Sten Lassmann saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on XIV Heino Elleri nimelise muusikapreemia (2011) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2015) ning valiti aastal 2018 Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia liikmeks (ARAM).
2008. aastast on Sten Lassmann süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega ning on salvestanud kogu Elleri klaverimuusika – 206 teost. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias (filosoofiadoktori kraad esituspraktikas, 2013) ning aastast 2011 annab ta Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics välja üheksast CD-plaadist koosnevat sarja „Heino Eller – Complete Piano Music“, mille seitsmes plaat ilmus 2021 aasta augustis. Sten Lassmann on EMTA interpretatsiooniosakonna vanemlektor ning Eesti Kontserdi rahvusvahelise festivali KLAVER kunstiline juht.
Sten Lassmann on ka pühendunud kammermuusik, ning viimaste aastate partnerite hulka kuuluvad viiuldajad Stanislav Pronin, Pavel Berman, Natalia Lomeiko, Mikk Murdvee, Katariina Maria Kits, Movses Pogossian ja Anna-Liisa Bezrodny, bass Pavlo Balakin, ning tšellist Valle-Rasmus Roots.