fbpx

Otsing

Maa ja vee kahekõne. Eero Hiironeni skulptuurid 21.05.2010 – 05.09.2010

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Eero Hiironen. Vihm. Detail teosest. 2009. Happekindel teras. Kunstniku kogu
Näitus

Maa ja vee kahekõne. Eero Hiironeni skulptuurid

Asukoht: Kumu sisehoov & aatrium

Kumu sisehoovis tuntud Soome skulptuuriklassiku Eero Hiironeni tööde väljapanek.

Soome arhitekti Pekka Vapaavuori projekteeritud Kumu hoone arhitektuur ja Eero Hiironeni skulptuurilooming toetuvad sarnastele loomingulistele ideaalidele. Neid ühendab 20. sajandi modernistlik traditsioon ja meie põhjanaabrite ehitus-, rakendus- ja vabasid kunste iseloomustav eriliselt ehe loodusmaterjali tunnetus. Professor Eero Hiironen (s 1938) läheb Soome kunstiajalukku läbi aegade ühe kõige produktiivsema skulptorina, kes on arvukatel näitustel osalenud kokku 500 tööga ning on 40 monumendi autor. Väljapanek “Maa ja vee kahekõne” Kumu sisehoovis annab meeldejääva ülevaate Hiironeni mitmesuguses mõõtkavas ja erinevates tehnikates valminud loomingust, lisaks eksponeeritakse Kumu vestibüülis Hiironeni 1960.–1970. aastate op-stiilist lähtuvaid assamblaaže peeglitega.

1970. aastatel ilmus Hiironeni loomingusse metallskulptuur, mille läbiv teema on vesi ning vee ja valguse dialoog. Hiironeni veeteemalisel plastikal õnnestus viia abstraktne kunst selle kõige klassikalisemal kujul rahva sekka ja ühendada abstraktne kunstikeel kõigile inimestele vältimatult vajaliku loodusega. Hiironeni looming on kirglik ülemlaul puhtale loodusele ja vee puutumatuse kaitsmisele. Tema veekäsitlus on ka visuaalselt elamuslik ja keskendub valguse ja vee peegelduste väljendamisele. Teda on võrreldud impressionistliku skulptoriga, kes käsitleb veepeegeldusi valgusmänge kirjeldava pinnakäsitluse abil. Tema terasskulptuuride voolavad vormid kannavad vaatajani voogavate vete aistinguid, eriti kaunid on valgusreflekside poolt küllastatud ja läikivaks töödeldud teraspinnad.

Hiironeni veeteemalisi monumente on püstitatud paljudesse Soome linnadesse, neist tuntumad on viie meetri kõrgune vett purskav monument “Meretuul” Vaasas, “Ülaveed” Hiironeni kodupaigas Ähtäris, “Elu kulg” Seinäjokil Lääne-Soomes ning “Vetevood, kosed ja lahesuudmed” Iiittis Lõuna-Soomes. Hiironen on loonud ka hulgaliselt skulptuure ja reljeefe siseruumide ja avalike hoonete interjööride jaoks. Elades ja töötades Ähtaris, on kunstnik kujundanud selle järve kaldale oma teostest isikupärase skulptuuripargi.

Kuraator: Eha Komissarov

Täname:
Frame Finland, Soome kultuurrahastu, Lõuna-Pohjanmaa regionaalfond