Mare Vint. Joonistused läbi viie aastakümne 10.11.2012 – 17.03.2013

Mare Vint. Naine ja puu. 1973. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Mare Vint. Joonistused läbi viie aastakümne

Juubelihõnguline retrospektiivne näitus avab tuntud ja tunnustatud kunstniku Mare Vindi sisemise loojanatuuri arengutee, mis on kantud pühendumisest ja sihikindlusest.

Rännak läbi viie aastakümne koos Mare Vindi (1942–2020) joonistustega toob eredalt esile tema tundliku värvimeele küpsemise ning vaimse ja hingelise tasakaalu otsingud. Nende aspektide peegeldused on saanud pildikeeles omakorda sügavalt isiklikust kogemusest universaalseks. Mare Vindi teosed on filosoofilise koega ning kõnetavad sõltumata rahvusest, religioonist või ajastust.

1966. aastast kuni praeguse ajani on tušš ja värvipliiatsid olnud kunstniku head kaaslased, et visualiseerida inspireerivalt avarat mõtteruumi. 1960. aastate teise poole ja 1970. aastate alguse loomingus kerkib tugevalt esile omapära, mida iseloomustab joonistuste mustvalge kontrast, milles värv kui essents on tinglikum ja pigem markeeriv. Järgmisel kümnendil sekundeerivad kontrastsetele pindadele aga vaataja fantaasiat toetavad hallikad pooltoonid. Avardub maastiku- ja pargimotiivide kontekst, lisandub reisidel kogetud mälupiltide kaja ning muljete süstematiseeritud kogumeid.

Mare Vindi 1980.–1990. aastate pildiruum viib retkele aedade, parkide, linnade ning ka aegade ja ajastute taha. Koloristlikult ja strukturaalselt uutele tasanditele jõudes kutsuvad avarad horisondid ja lõunamaised linnad kunstniku rafineeritud üldistusjõus kaasa mõtterännakutele. Kristalliseerunud motiivide kohati filigraanne joonte, täpikeste, rütmide ja vaba pinna mäng ning mitmeplaanilise sisu ajatu sõnum loovad igale põlvkonnale tõlgendamiseks uusi võimalusi.

Mare Vindi juubelinäituste sarja lõpul eksponeerib Adamson-Ericu muuseum valikut joonistustest − kirgastunud sõnumeid kõige tundlikumas kujundikeeles, mis mõjuvad isikupäraselt minimalistlikus käsitluses lausa stiilinäiteina.

Esitletud teosed kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi ja kunstniku enda kollektsiooni.

Näituse kuraator Ülle Kruus
Näituse kujundaja Andres Tolts