fbpx

Otsing

Meenutades märtsipommitamist: virtuaalne ajarännak ja ekskursioon “Niguliste tõuseb tuhast” 09.03.2024
12.00–14.00

Niguliste muuseum

Alguspunkt: Vabaduse väljak 9

Vaade Tallinna Niguliste kiriku põhjalöövi enne Teist maailmasõda. Foto: Tallinna Linnaarhiiv
Teemaüritus

Meenutades märtsipommitamist: virtuaalne ajarännak ja ekskursioon “Niguliste tõuseb tuhast”

Niguliste muuseum ja “VR Tallinn 1939/44” kutsuvad märtsipommitamise 80. aastapäeva meenutavale ühisele ajarännakule. Tänavu möödub 80 aastat traagilisest sündmusest: 9.-10. märtsil 1944 toimus Nõukogude lennuväe massiivne õhurünnak Saksa vägede poolt okupeeritud Tallinnale.

Märtsipommitamise mälestuspäeva virtuaalne ajarännak “VR Tallinn 1939/44” viib meid ajas tagasi ning toob ruumiliselt ja värviliselt silme ette Teise maailmasõja eelse ja aegse Harju tänava ja Niguliste kiriku.

Sellel saab elutruult kogeda, milline oli Harju tänava saatus pärast Teist maailmasõda aastal 1944. Rännak koos giidiga tehakse välitingimustes, mistõttu palume riietuda vastavalt ilmastikuoludele.

Sellele järgneb kunstiajaloolase ja kuraator Merike Kurisoo ekskursioon Niguliste muuseumis, mis avab Teises maailmasõjas purustatud kiriku ja selle kadunud maailma ning hoone muuseumiks rekonstrueerimise loo.

Niguliste kirik põles märtsipommitamise ööl ning hävis kogu sissejäänud sisustus. Varemetesse jäänud pühakoja võlvid langesid sisse, kuid lammutamise asemel ootas teda uus saatus. Ligi 40 aastat kestnud rekonstrueerimistööde järel avati hoone Eesti Kunstimuuseumi filiaalina. Enne Teist maailmasõda oli Niguliste üks Läänemere idakalda uhkemaid linnakirikuid. Kuigi paljud Niguliste aarded hävisid sõjatules, jäid mitmed haruldased teosed alles tänu kunstivarade evakueerimisele 1943. aastal. Niguliste kirikust on kujunenud märtsipommitamise sümbol ja ainulaadne mälupaik, mis kätkeb korraga sõjatules purustatud pühakoja kurba hävingut ja erakordset taastamislugu.

Kaks tundi kestvad ühendekskursioonid algavad laupäeval, 9. märtsil kell 12.00 ja kell 13.30 Vabaduse väljaku tunneli VR History kioskist (Vabaduse väljak 9) ja lõpevad Niguliste muuseumis (Niguliste 3).

Kogunemine 10 minutit enne algust Vabaduse väljaku tunneli VR History kioskis.