fbpx

Otsing

Metafüüsilised maastikuvaated 1970. aastate eesti graafikas 30.06.2010 – 05.12.2010

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Urmas Ploomipuu. Valgus. Detail teosest. 1974. Akvatinta, ofort. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Metafüüsilised maastikuvaated 1970. aastate eesti graafikas

Asukoht: 4. korrus, A-tiib, graafikakabinet

Väljapaneku eesmärk on tuua esile metafüüsilised maastikuvaated kui omaette nähtus 1970.–1980. aastate eesti graafikas. Metafüüsiline efekt sünnib (inim)tühja, üleliigsetest detailidest ja tegevusest puhastatud pildiruumi kaudu, mis tekitab erilise psühholoogilise efekti ning mõjub kummaliselt ja sugestiivselt. Maastikuvaadete rohkuse kõnealuse perioodi kunstis põhjustas 1970. aastatel kerkinud huvi keskkonnateema vastu, mida võimaldas uuel tasandil teostada samal ajal esile tõusnud hüperrealismi meetod (Edward Hopper). Lisaks mängis olulist rolli suhestumine ajaloolise kunstipärandiga (Giorgio de Chirico metafüüsilised linnamaastikud) ja selle mitmeplaaniline tõlgendamine.

Eksponeeritud on sisuliselt samasse, uuendajate põlvkonda kuuluvate kunstnike teosed (kõik näituse autorid on sündinud kas 1942. või 1945. aastal). Mare Vint ja Kaisa Puustak olid seotud ANK’64 ringkonnaga. Nende rõhutatult esteetiliste, stiilipuhaste ning järjepidevalt arenevate tööde kõrval on Urmas Ploomipuu ja Illimar Pauli tööd heterogeensemad, kuid erinevate teemade ja lähenemistega ka eksperimenteerivamad. Näitusele valitud Ploomipuu ja Puustaku uusasjalikud kompositsioonid on karmimad ja kainemad, Vindi teosed seevastu programmiliselt stiliseeritud, poeetilised ja sümbolistlikud. Nende kahe pooluse vahele jäävad Pauli tööd, mis ühendavad objektiivsust taotleva fotolikkuse ja poeetilise nägemuse.

Kõiki näitusel eksponeeritud teoseid ühendab tugev üldistusaste: objektid piltidel ei ole enam konkreetsed asjad (hooned, puud), vaid mõjuvad visuaalsete märkidena, mis tähistavad asju ja nähtusi (arhitektuuri, loodust) kui selliseid. Erineva astmega stilisatsioon muudab kujutatud objektid täiuslikeks märkideks. Urmas Ploomipuu ja Kaisa Puustaku fotorealistlike töödega, mille “objektiivsus” on siiski kummaliselt nihestatud, haakuvad huvitaval kombel Mare Vindi ja Illimar Pauli sümboolsemat laadi kompositsioonid. Kõnealused visionaarsed maastikud on oma ajatuses sugestiivsed ja paeluvad, nende irreaalsus on sarnane maagilise realismiga.

Kumu graafikakabineti eesmärk on tutvustada Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu paar korda aastas vahetuvate väikeste väljapanekute kaudu. Näituste väikeformaat võimaldab keskenduda selgelt piiritletud probleemidele, kontseptualiseerides omal ajal oluliste autorite loomingut, teemasid ja nähtusi kitsama käsitluse kaudu.

Kuraator: Elnara Taidre

Täname:
Mare Vint