fbpx

Otsing

Metalli variatsioonid. Eila Minkkineni skulptuurid ja ehted. 11.05.2005 – 26.06.2005

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Karin Luts. Comédie-Française. 1939. Eesti Kunstimuuseum
Eila Minkkinen. Metsalill. 2005
Näitus

Metalli variatsioonid. Eila Minkkineni skulptuurid ja ehted.

Eelmisel aastal Soomes Aasta Tarbekunstnikuks valitud Eila Minnikneni skulptuurid ja ehted Adamson-Ericu muuseumis

Eila Minnkinen (s. 1945) on tuntud Soome metallikunstnik ja skulptor. Jõuliselt omanäolise käekirjaga on ta alates 1970-ndatest aastatest loonud ehteid, metallvorme, reljeefe, skulptuure, maakunsti teoseid ja installatsioone. Tema loomingus on nii perfektset klassikaliste tehnikate kasutust kui ka julgelt otsingulist eksperimenteerimist paljude erinevate materjalide, uute tehnoloogiate ja töövõtetega.

Peale Rakenduskunsti Kõrgkooli (Taideteollinen Korkeakoulu) lõpetamist 1969 pälvis ta kohe tähelepanu vanas ning töömahukas kohrutustehnikas suuremõõtmeliste, arhailiste näo- ja merekarbi motiiviliste hõbeehetega. 1976. aastal jõudis ta Soome metsloomi kujutavate valutehnikas pronks- ja hõbeeheteni. Need tundesoojad, nüüdseks klassikaks kujunenud rustikaalse pinnatöötlusega ehted on nii populaarsed, et kunstnik valmistab neid väikeste variatsioonidega tänaseni. Lisaks väärismetallidele kasutab Eila Minkkinen oma ehteloomingus ka puitu, paberit, emaili, pronksi, vaske, alumiiniumit, maakive, elektroonika detaile jne.

1970-ndate lõpust alates on ehete kõrval kunstniku peamiseks loomevaldkonnaks kujunenud suured metallreljeefid ja skulptuurid. Neis avaldub suurejooneline vormitunnetus ning Eila Minkkinenile omane metalli erinevate käsitlustehnikate julge arendamine. Võlub kunstniku autoritehnika, nn. “profiiltehnika” ning tule, vee ning erinevate kemikaalide abil saadud nüansirikas punakate toonide kasutus. Kunstnik on kätkenud oma teostes looduse tundeväljadest ning taimede vormistruktuurist ja rütmist ammutatud inspiratsiooni.

Eila Minkkineni loomingut on eksponeeritud alates 1969.aastast rohkem kui kolmekümnes riigis. Tema teoseid on Soome Disainimuuseumi ja paljude teiste kunstimuuseumide kogudes, kümnetes avalikes paikades üle Soome ning Luxemburgis Euroopa Liidu Kohtu hoones. 1998. aastal omandati üks tema vasest rinnaehe Louvre`s asuva Pariisi Dekoratiivkunsti muuseumi kollektsiooni.

1992 aastal pälvis Eila Minkkinen Soome Riigi tarbekunsti preemia. 2004 aastal valiti ta Soomes Aasta Tarbekunstnikuks. Seda kõrget tunnustust annab välja Rakenduskunsti Liit Ornamo.

Eestis esineb Eila Minkkinen esimest korda. Käesoleval näitusel eksponeeritakse tema erinevates materjalides ehteloomingut alates 1976. aastast ning alates 2000. aastat valminud reljeefe ja skulptuure.

Näitusega kaasneb laste kunstilaager “Seemneke”, mis toimub 4.-7. juulil ja 1.-4. augustil kell 10.00-13.00. Erinevatest materjalidest skulptuuride loomiseks otsivad lapsedki Eila Minkkineni eeskujul inspiratsiooni looduse ja taimevormide rütmidest ja vormistruktuurist.