fbpx

Otsing

Metamorfoos – Bingenist Bachini 07.06.2024 | 20.00

Kadrioru kunstimuuseum

Lossi peasaal

Kontsert

Metamorfoos – Bingenist Bachini

Kontserdil on lisaks Noorusele laval sopran Mirell Jakobson ja kitarril Karl Petti.
Dirigent on Roland Viilukas

Kavas: Bingen, Machaut, Dowland, Byrd, Monteverdi, Bach jt.

Johann Sebastian Bachi nime kasutatakse tihti klassikalise muusika isa sünonüümina. Ilmudes lääne muusikaloo kontekstis ülimalt soodsal ajal, oli ta võimeline kaardistama ja ühendama ajastu peamisi stiile ja vorme eelnevate põlvede rahvuslikke traditsioonidega ning neid läbi oma imetabase sünteesi rikastama. Bachi muusika on kõlanud läbi sajandite ning ka tänapäeval muudavad range kontrapunkt, uljad harmooniad ja nõiduslikud ornamenteeritud meloodiad tema teosed universaalseteks.

Sajandeid enne Bachi sündi, kõlab Lääne klassikalise muusika traditsiooni kaugest nurgast vastu meid kõiki ühendava naise hääl. Pea tuhat aastat tagasi rajas Hildegard von Bingen teed oma aja kõige ekspressiivsemale ning uuenduslikumale muusikale. Abtiss, kunstnik, kirjanik, helilooja, müstik, apteeker, poeet, jutlustaja, teoloog – need on vaid mõned sõnad, millega alustada selle imeväärse naise kirjeldamist. Tema muusikaloome, mis on täismahus monoodiline, teeb eriliseks teatav seikluslikkus ning emotsionaalne laetus. Teise tunnusmärgina võib välja tuua viimistletud melismikunsti, mis peegeldab ebatavaliselt lähedast seotust teksti ning muusika vahel. Selles osas ennetab tema looming juba tulevaste keskaja ning renessansi heliloojate uuendusi.

Neid kaht võrdluspunkti ühendab rohkem kui 600 aasta pikkune muusikaline metamorfoos. Selle ulatusliku, rahutu ning tänapäevast nii kaugele jääva müstilise ajaperioodi helikunst pakub selgust ning autentsust, mida võiksid eeskujuks võtta mitmedki hilisemad muusikaloomed. Meie kontserdi peamine eesmärk on rännata koos publikuga ajas ning seda metamorfoosi vahetult kogeda. Kontserdil kõlab vokaal- ja instrumentaalmuusika, mis on kirjutatud vahemikus 11.-18. sajand ning sellele vastandub instrumentaalsete improvisatsioonide näol kaasaegne muusikaline mõtlemine, keel, süntaks, taju. Koos segakoor Noorusega ehitab aegadeüleseid sildu kitarrist Karl Petti.

https://noorus.ee/