Tagasi kalendrisse

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades

Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades

Aeg: 08.06.18–16.09.18  10:00–20:00
Asukoht: Kumu näitusesaalid

Rahvusgaleriis Washingtonis 28.01–13.05.2018, kuraator John Oliver Hand
Kumu kunstimuuseumi suures saalis 08.06–16.09.2018, kuraator Greta Koppel

2018. aastal korraldab Eesti Kunstimuuseum koostöös Washingtonis asuva Rahvusgaleriiga suurejoonelise näituse Eestist pärit maalikunstnikust Michel Sittowist (u 1469–1525), kellest sai 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud kunstnik.

Omas ajas hinnatud meister jäi vahepeal sajanditeks unustusse, kuniks tema ajalooline isik Teise maailmasõja eel taasavastati. Nüüd, 500 aastat pärast Sittowi eluaega, toimub tema esimene isikunäitus.

Tänapäeval hindavad Madalmaade kunsti eksperdid Michel Sittowi virtuoosses peenmaalitehnikas maale väga kõrgelt. Tema umbes kahekümnest tööst koosnev looming asub laiali pillutatuna nimekates muuseumides üle maailma: Louvre’is, Viini Kunstiajaloomuuseumis, Berliini Maaligaleriis, Rahvusgaleriides Londonis ja Washingtonis jne. Mitmed meistri maalid on osalenud suurematel näitustel, kuid Michel Sittowi isikunäitus oli siiani korraldamata.

Kuraatorid: Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), John Oliver Hand (Rahvusgalerii, Washington, D.C.)
Näituse kujundus: Tõnis Saadoja
Näituse graafiline identiteet, loovjuht: Asko Künnap
Graafiline kujundus: Tuuli Aule, Külli Kaats, Kätlin Tischler, RAKETT
Projektijuht: Inga Jaagus


Tallinnas sündinud Michel Sittow omandas esmase väljaõppe kunstis isa, hinnatud maalija ja puunikerdaja Clawes van der Sittowi ateljees. 1484. aastal suundus noor kunstnik toonasesse Madalmaade kunstikeskusse Bruggesse, arvatavasti linna kõige nõutuma meistri, saksa päritolu Hans Memlingi ateljeesse, kus omandas Madalmaade maalikoolile omase illusionistliku tehnika. 1492–1504 oli Michel Sittow Kastiilia Isabeli teenistuses, aga töötas hiljem portretistina ka Philippe Ilusa, Austria Margarete, Aragóni Ferdinandi ja Taani kuninga Christian II juures. Sittow pöördus tagasi kodulinna Tallinnasse esmalt 1506. aastal seoses pärilusvaidlustega ning astus ka kohaliku kunstnike gildi liikmeks. 1514 lahkus Sittow Taani kuninga Christian II kutsel Kopenhaagenisse, sealt edasi Hispaaniasse ja Madalmaadesse. Jäädavalt tagasi Tallinnasse jõudis kuulus portretist 1518. aasta alguses.

Kirju päritolu (saksa ja soome-rootsi juurtega pere Tallinnas) ja kosmopoliitse karjääriga Sittow ei sobitunud hästi 20. sajandi I poolel valitsenud rahvusliku kunstiajaloo narratiivi, kuid on seda päevakohasem praeguse Euroopa kontekstis.

Rahvusvaheline näituseprojekt, mis hõlmab mitmekülgset koostööd Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel, toob Sittowi haruldased tööd maailma nimekatest muuseumidest ja erakogudest kunstniku esimesele isikunäitusele. See on ainulaadne platvorm tähelepanuväärse kunstniku loomingu laiemaks tutvustamiseks ning edasiseks uurimiseks. Eksponeeritud on enamik Sittowi väikesearvulisest (20–25 maali) loomingust, mis annab hea ülevaate temast kui portretistist ja usuliste maalide autorist ning võimaldab vaadata tema kunsti laiemas kontekstis, sealhulgas koostööd Juan de Flandesiga ning seoseid teiste kaasaegsete Madalmaade kunstnikega. Lisaks maalidele moodustab teise poole näitusest ajajoon, mis annab ülevaate Michel Sittowi üle 500 aastasest loost, alates sünnist ja uhkest karjäärist kuni unustamise ja taasavastamiseni.

Eesti Kunstimuuseumi ja Rahvusgalerii koostöönäitus toimub 2018. aastal, tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Samal aastal täitub ka 500 aastat Michel Sittowi lõplikust tagasipöördumisest oma kodulinna Tallinnasse.Näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud ingliskeelne kataloog, millele tegi kaastööd mainekas rahvusvaheline kunstiajaloolaste ja teadlaste grupp: John Oliver Hand (Rahvusgalerii, Washington), Greta Koppel (Eesti Kunstimuuseum), Till-Holger Borchert (Groeningemuseum, Brugge), dr Anu Mänd (Tallinna Ülikool), dr Matthias Weniger (Baieri Rahvusmuuseum, München) ja Ariane van Suchtelen (Mauritshuis, Haag). Kataloogi esitlus koos kuraatorite John Handi ja Greta Koppeliga toimub laupäeval, 9. juunil kell 14 Kumu aatriumis. Vaata lisaks

Lisaks ilmub Kumu näituse ajaks eestikeelne illustreeritud muuseumijuhi vormis raamat „Michel Sittow. Euroopa meister. Madalmaade kunstnik. Tallinna kodanik“, mille autor on näituse kuraator Greta Koppel. Raamat annab kompaktse ülevaate Sittowi elust ja loomingust. Raamatu esitlus toimub koos kataloogi esitlusega laupäeval, 9. juunil kell 14 Kumu aatriumis. Vaata lisaks

Lastele jutustab Michel Sittowi põnevast elust Anti Saare kirjutatud ja Urmas Viigi illustreeritud lasteraamat „Mina, Milda ja meister Michel“, mis ilmub samuti Kumu näituse avamiseks. Lasteraamat on ainult eestikeelne. Autorid on raamatut esitlemas esimese Meistri õpitoa ajal pühapäeval, 10. juunil kell 13–15 Kumu aatriumis. Vaata lisaksKutsume perega näitust külastama! Lastele vanuses 8–12 aastat on loodud näitusega lähemalt tutvumiseks kaasahaarav tegevusleht, mis aitab avastada Michel Sittowi ajastut ja kuulsa kunstniku teoseid. Tegevusleht koosneb erinevatest ülesannetest, mida saab näitust vaadates lahendada. Küsi tegevuslehte Kumu kassast! Lisaks on võimalik laenutada laste tegevuskotti, milles peituvad esemed aitavad tegevuslehe ülesandeid kohandada ka väiksematele lastele vanuses 4–8 aastat.

Eriti tore on lastega näitusele tulla pühapäeviti, kui kell 13–15 toimetab Kumu aatriumis Meistri õpituba – Sittowi-teemaline tegevus- ja meisterdamisala 4–8-aastastele lastele.

Näitusesaalis on lasteala, kus saab lehitseda Sittowi-teemalist lasteraamatut, täita laua taga tegevuslehe ülesandeid ning panna suurtest kuubikutest kokku Sittowi maalide pusle.Näituse viimasel nädalal, 14.–15. septembril 2018, toimub Kumu auditooriumis rahvusvaheline sümpoosion „Michel Sittowi elu ja kunsti lood. Faktid ja väljamõeldised“. Sümpoosionil esinevad ja arutlevad tuntuimad Michel Sittowi uurijad, et läbi teadaoleva info ja tühimike vaadata Sittowi uurimise tulevikku ning asetada tema kunst laiemasse konteksti.

Rohkem infot, ajakava ja registreerimine sümpoosioni lehel.Peale tavapärase näitusekülastuse on Michel Sittowi kunsti, eluloo ja ajastuga võimalik tutvuda mitmel muul viisil, seda nii Kumus, Niguliste muuseumis kui ka lihtsalt vanalinna tänavatel jalutades.

Üritused Kumus

Avanädalavahetus. Laupäeval ja pühapäeval, 9. ja 10. juunil, on ainukordne võimalus osaleda Michel Sittowi näituse avatud ekskursioonidel, mille viivad läbi kuraatorid Greta Koppel Eesti Kunstimuuseumist ja John Hand Rahvusgaleriist Washingtonist, kes samuti näituse avamiseks Tallinna tuleb. Nädalavahetusel saab tutvuda ka näituse raames ilmunud raamatutega ning neid soodsama hinnaga osta ja tegijate autogramme paluda. Vaata lisaks

Sittowi meistriklassid eesti ja vene keeles. Meistriklassid toimuvad pärast muuseumi sulgemist. Tegemist on näituse erikülastusega neile, kel on huvi väikeses grupis ning rahus ja vaikuses koos kuraatoriga Michel Sittowi loos kulgeda. Meistriklassi pileti soovitame kindlasti Piletilevi kaudu ette osta. Vaata lisaks

Meistri õpituba lastele. Näituseperioodil on igal pühapäeval kell 13–15 Kumu aatriumis laste tegevusnurk, kus lapsed leiavad Sittowi-teemalist toimetamist nii enne kui pärast näitusekülastust. Vaata lisaks

Art Walk inglise keeles. Avatud ekskursioon näitusel toimub kord kuus pühapäeviti, 17. juunil, 29. juulil ja 26. augustil kell 15. Osalemine näitusepiletiga.

Kumu linnalaager „Kunstiteoste salaradadel – Michel Sittowi eri“. Linnalaager on mõeldud 812-aastastele lastele ning toimub juunis ja augustis. Vaata lisaks

Kumu noortelaager „Kunstirännakud“. Laager toimub augustis ning on mõeldud kunstihuvilistele noortele alates vanusest 13+. Vaata lisaks

Tellitavad programmid Kumus

Tunniajane näitusekülastus Eesti Kunstimuuseumi giidiga. Vaata lisaks

Elamusprogramm noortele ja täiskasvanutele „Meistri jälgedes“. Kahetunnine tegevuslik Michel Sittowi ja maalikunsti maailma sisseminek kollektiivile või sõpruskonnale. Vaata lisaks

Elamusprogramm lastele „Kuidas Mihklist meister sai?“. Põnev retk sajanditetagusesse kunstimaailma. Vaata lisaks

Kooliprogrammi toetav näitusekülastus erinevatele vanuseastmetele. Vaata lisaks

Üritused Niguliste muuseumis

Theatrumi suvelavastus „NELI MONOLOOGI PÜHA JÜRI ASJUS. Katse portreteerida kunstnikku“. Dialoogid ja monoloogid Michel Sittowi ja Jaan Krossi ainetel. Lavastaja Lembit Peterson.  Piletid saadaval Piletilevis ja Piletimaailmas. Vaata lisaks.

Ansambli Rondellus kontserdid „Michel Sittow ja tema kaasaegsed. Õukonnamuusikat 15. sajandini“. Vararenessansi õukonnamuusikat tutvustavad kontserdid annavad aimu helideruumist, milles Michel Sittow õukonnakunstnikuna viibis. Piletid saadaval kohapeal. Vaata lisaks.

Jalutuskäik Sittowi radadel Tallinna vanalinnas 

Lisaks Kumus näituse külastamisele kutsume huvilisi suve nautides kulgema Tallinna vanalinnas Michel Sittowi radadel. Tasuta infovoldiku vanalinna avastamiseks saab Kumu kassast, Niguliste muuseumist ja Tallinna turismiinfokeskusest!

Tallinna vanalinn on keskkond, kus Michel Sittow veetis lapsepõlve ning Euroopa reisidele vaatamata ka suure osa oma hilisemast elust. Kuigi 500 aastat on linnapilti omajagu muutnud, on vanalinna keskaegne tänavate võrk ja mitmed kunstnikuga seotud märgilised kohad jäänud ajas püsima.

Avastusterohket jalutamist!

 

Ole näituse värskete uudistega kursis näituse Facebooki lehel!Kuus aastat ettevalmistust. 800 000-eurone eelarve. Kumu publikurekord. epl.delfi.ee, 20.09.2018
JUHTKIRI | Elu on lühike, aga kunst on pikk. epl.delfi.ee, 18.09.2018
Eriline Sittow tekitas Kumus erandliku olukorra. kultuur.postimees.ee, 18.09.2018
GALERII | Vaata maale, mis panid inimesed tunde KUMU järjekorras seisma. ohtuleht.ee, 17.09.2018
Michel Sittowi näitus lõi Kumu publikurekordi. kultuur.postimees.ee, 17.09.2018
Michel Sittowi isikunäitust külastas ligi 65 000 inimest. kultuur.err.ee, 17.09.2018
95 minutit. Lugu sellest, kuidas möödus viimane päev Michel Sittowi näitusel. kultuur.postimees.ee, 17.09.2018
Aktuaalne kaamera (minutilt 10:30). err.ee, 16.09.2018
Aktuaalne kaamera ETV+ (minutilt 03:50), err.ee 16.09.2018
GALERII JA VIDEO | Inimesed seisid tunde KUMUs järjekorras, et Michel Sittowi näitusele pääseda. ohtuleht.ee, 16.09.2018
FOTOD | Erakordne menu: Sittowi näituse järjekorras seisab mitusada inimest. delfi.ee, 16.09.2018
Eestis enneolematu: kunstinäituse ukse taga seisis 250-pealine järjekord. ekspress.ee, 15.09.2018
Galerii: Sittowi näituse viimastel päevadel tuli järjekorras seista üle tunni aja. err.ee, 15.09.2018
Kumu kõnetab erinäitusega. GoodNews Eesti Elu, 02.09.2018
Tallinnalaistaiteilija unohdettiin 500 vuodeksi ja mestariteokset menivät kuuluisampien tekijöiden nimiin – sitten kiinteistöriita johdatti oikeille jäljille. Helsingin Sanomat, 28.08.2018
Meister Micheli kalliskivid. Pilte on vähe, kuid näitus on suur. Eesti Päevaleht. 12.06.2018
Vaimustav ja kammerlik suurnäitus Kumus. Postimees. 18.07.2018
Miks Sittow mõjub? Postimees. 18.07.2018
Tallinna poisist sai Euroopa kunstitäht. Imeline Ajalugu. 18.07.2018
Rondelluse kontsert “Michel Sittow ja tema kaasaegsed”. Suveduur. Klassikaraadio. 03.07.2018
Michel Sittowi näitus Kumus. Kultuurimeeter. TallinnaTV. 29.06.2018
Michel Sittowi näitust KUMU-s on nädalaga vaatamas käinud pea 5000 inimest. err.ee, 20.06.2018
Uudis+ Kumus Michel Sittowi näitusel
. Vikerraadio, 08.06.2018
Kumus täna avatav Michel Sittowi näitus on Eestis kõigi aegade kalleim. Õhtuleht. 08.06.2018
Galerii ja video. Michel Sittowi töid KUMU-s kaitstakse erimeetmetega
. ERR, 07.06.2018
GALERII. Kumu kunstimuuseumis esitleti Michel Sittowi maale. postimees.ee, 07.06.2018
Sajanditeks unustatud õukonnakunstnik naaseb viimaks koju. Linnaleht. 07.06.2018
FOTOD ja VIDEO | Eesti kunstniku Michel Sittowi 500-aastased maalid jõuavad Kumus publiku ette. epl.delfi.ee, 07.06.2018
Avastus, mis tegi tundmatust Michel Sittowist läbi aegade kuulsaima Eesti kunstniku. Eesti Ekspress, 30.05.2018
OP. ETV, 29.05.2018
Michel Sittowi näitus on teel Washingtonist Tallinna. postimees.ee. 14.05.2018
Õukonnakunstnik Michel Sittowi kojutulek. 
Õpetajate Leht. 20.04.2018
Rändav Eesti õukonnakunstnik Michel Sittow tõmbab USA publiku ninapidi oma töödesse. Eesti Päevaleht. 11.04.2018
Intervjuu kuraatoriga J. O. Hand. ETV, 07.02.2018
OP. ETV, 06.02.2018
Wall Street Journal: Sittow on müstiline maalikunstnik, kes väärib laiemat tuntust. Err.ee, 29.01.2018
Video ja galerii: Washingtonis avati Eestist pärit õukonnakunstniku esimene isikunäitus. Ev100.postimees.ee, 29.01.2018
Aktuaalne kaamera. ETV, 27.01.2018
Raadiouudised. ERR, 27.01.2018
Sittowi isikunäituseks toodi Washingtoni kokku taieseid üle maailma. Err.ee, 27.01.2018
Washingtonis avatakse näitus Michel Sittowi töödest
. ETV Terevisioon. 26.01.18
Washingtonis avatakse Eesti jaoks väga oluline näitus
. Postimees. 23.01.2018
Washingtonis avatakse Eestist pärit kunstniku Michel Sittowi esimene isikunäitus. pealinn.ee, 23.01.2018
USA tööseisaku lõpp hajutas mure Sittowi näituse avamisürituste kohalt. err.ee. 23.01.2018
USA valitsuse tööseisak pani Eesti Kunstimuuseumi keerulisse olukorda. err.ee, 22.01.2018
Ringvaade. ETV, 22.01.2018
Michel Sittow ootas esimest isikunäitust 500 aastat. Eesti Ekspress. 17.01.2018
Juubeliks sada kunstisündmust. postimees.ee, 17.01.2018
Niguliste kiriku 16. sajandil tehtud kannatusaltar viiakse Washingtoni. ETV. 09.01.2018
Aktuaalne kaamera. ETV, 09.01.2018
Washingtonis avatakse Eestist pärit maailmakuulsa kunstniku näitus. kultuur.err.ee, 05.01.2018
“OP” kaevus Sittowi kuulsa portree detailidesse. kultuur.err.ee, 08.03.2017
“OP” avas Belgias kunstnik Michel Sittowi tausta. kultuur.err.ee, 19.10.2016
Jüri Kuuskemaa Michel Sittowist: kehtib põhimõte, et prohvetid ei ole kodumaal kuulsad. kultuur.err.ee, 21.09.2016

Maailmas:

Michael Sittow at National Gallery of Art: Rubbing elbows with royalty. The Free Lance-Star. 15.05.2018
A Renaissance Artist Cloaked in Mystery. Wall Street Journal. 27.01.2018
Michel Sittow: I Um Pintor da Estónia nas Cortes da Europa Renascentista. Moda e Moda.
Redescubriendo a Michel Sittow. Guiarte.com 29.01.2018
See It Now–Michel Sittow, Extraordinary Painter. artsjournal.com. 29.01.2018
Cultural Events That Will Light Up 2018. Bloomberg.com. 21.12.2017
Эстонского «портретиста королей» эпохи Возрождения чествуют в Вашингтоне. arthive.com
Michel Sittow. Artmonologue.org. 19.06.2018Kultuuriministeerium, Riigikantselei, Välisministeerium, Eesti Rahvusringhääling, Tallinna Linnavalitsus, Muinsuskaitse Amet, CODART, Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade Selts, DataPrint OÜ, Liviko AS, Neo Performance Materials, NG Investeeringud OÜ, Nordic Hotels OÜ, Sadolin Akzo Nobel Baltics AS, advokaadibüroo Sorainen, Tallinna Kaubamaja Grupp AS, Leo Allas, Peeter Einola, Hillar Lauri, Enn Kunila, Peeter Lepik, Jaan Meri, Mati Otsmaa, John Pada, Marina Tuul, Ken Valvur


Lisainfo:
Greta Koppel
Kuraator
greta.koppel@ekm.ee