fbpx

Otsing

Mina, maalikunstnik Šarūnas 06.01.2012 – 29.04.2012

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Šarūnas Sauka. Probleemidega mees. Detail teosest. 1992. Autori kogu
Näitus

Mina, maalikunstnik Šarūnas

Asukoht: 4. korrus, B-tiib

Kumu kunstimuuseumis saab vaadata erakordselt omanäolise Leedu kunstniku Šarūnas Sauka maale ja skulptuure. Sauka kujutab oma töödes apokalüptilise nägemuslikkusega eri ajastute ikonograafilisi võtteid kasutades tänapäeva Paabelit. Patt ja pordu, edevus ja hullus, lahing ja palveränd on vaid mõned teemadest, mille kaudu Sauka iseennast ja ümbritsevat maailma jäädvustab.

“Tänapäeval on vähe neid kunstnikke, kes suudavad elustada traditsioonilist maalimislaadi sedavõrd veenvalt nagu Sauka,” ütles näituse kuraator Tamara Luuk. “Samas on ta nii Leedu kui maailma kunstis erandlik nagu kõik kunstnik-hereetikud. Tema lõputud vihjete rägastikud ühtaegu hullutavad ja hämmastavad, peletavad eemale ja tõmbavad ligi.”

1989. aastal liitus Šarūnas Sauka (s 1958 Vilniuses) Leedu kunstnikerühmitusega 24. Sauka jaoks olid rühmituse utoopilis-elitaarsed põhimõtted, nagu kommertsi ja utilitarismi vastasus ning kõrge nõudlikkus ametioskuste vastu, üks väheseid sotsiaalseid seisukohavõtte. Reeglina liigub kunstnik kristlikku ikonograafiat kasutades igavikuliste teemade polaarsuste vahel.

“Tänapäeva kunstis, kus eshatoloogiline nägemuslikkus on haruharv, on kinnismõtete ajel maailmu ehitav Sauka läbinisti alasti ja haavatav sotsiaalmeedia interpretatsioonide vastas,” ütles Tamara Luuk. “Justnagu primitiiv rafineeritud seltskonnas. Aga primitiiv flaami primitivistide raskelt ületatava kõrgtaseme tähenduses, ja siin pole talle naljalt midagi vastu panna.”

Kuraator: Tamara Luuk

Näitus valmis koostöös Leedu kollektsionääri Edmundas Armoška ja Maldise fondiga.