fbpx

Otsing

Murtud sümmeetriad 30.10.2020 – 21.02.2021

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Yunchul Kim. Kaskaad. Installatsioonivaade. 2018. Autori loal: Foto: Rob Battersby
Näitus

Murtud sümmeetriad

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii 

Näitus „Murtud sümmeetriad“ toob vaataja ette kunstnike tõlgendused osakestefüüsika keerulisest ja põnevast valdkonnast. Kõik eksponeeritud teosed on alguse saanud kunstnike residentuurides Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERNis).

Näituse vaated

Meie meeled suudavad haarata vaid imepisikest osa maailmast, milles me elame. Universumi alusolemus, sealhulgas need mõeldamatult väikesed tegevused, mis määravad meie maailma toimimise, jäävad igavesti hoomamatuks. Tänu uutele tehnilistele seadmetele ja viimase saja aasta teaduslikele läbimurretele suudame me paremini kui iial varem mõista selle varjatud sfääri olemust.

Kuid kaasaegse füüsika kirjeldatud loodus ei allu sageli tavamõistuse arusaamadele: põhiprintsiibid näivad üksteisele vastu rääkivat, keelt kasutatakse enneolematul viisil ning keerukana tunduvaid teooriaid katsetatakse ja tõestatakse.
Viimastel aastatel on Euroopa Tuumauuringute Keskus CERN ehk Euroopa osakestefüüsika labor Genfis toetanud kunstide ja teaduse vahelist uudset koostööd. Kunstnikele antakse võimalus veeta aega laboris ja astuda dialoogi füüsikute, inseneride ja labori personaliga ning kuuluda unikaalsesse fundamentaalteaduste kogukonda.

Näitusele on koondatud 12 kunstiteost, mille autoriteks on 11 eri riikidest pärit kunstnikku, kes loodusest ja mateeriast aru saamiseks süvenesid füüsika keerulisse keelde ja jälgisid laboris kavandatud elementaarosakeste füüsika katseid. Näitus annab aimu ka kunstnike ja CERNi teadlastest, inseneridest ja laboripersonalist koosneva kogukonna vahel tekkinud sünergiast. Hõlmates tervet rida erinevaid kunstipraktikaid väljendavad käesoleva väljapaneku tööd narratiive, mille juured ulatuvad teaduse põhialustesse ja filosoofilistesse lähtekohtadesse.

Saalivihik

Kunstnikud: Julieta Aranda, Alan Bogana, Diann Bauer, James Bridle, hrm199, Yunchul Kim, Mariele Neudecker, Lea Porsager, Semiconductor, Suzanne Treister, Yu-Chen Wang

Meeskond

Kuraatorid: Mónica Bello, José-Carlos Mariátegui
Koordinaatorid: Charlotte Horn, Kati Ilves
Näituse kujundus: Mark Murphy, Tõnu Narro
Graafiline kujundus: Mikk Heinsoo (Stuudio Stuudio) ja Thoughtful

Näitus toimub koostöös ScANNERi (the Science and Art Network for New Exhibitions and Research), CERNi (the European Organisation for Nuclear Research, Genf), FACTi (Foundation for Art and Creative Technology, Liverpool), CCCB (Centre de Cultura Contemporània de Barcelona), iMALi (interactive Media Arts Laboratory, Brüssel) ja Le Lieu Unique’iga (Nantes). ScANNER loodi CERNi ja FACTi partnerlusprogrammi „Collide International Residency Award 2016–2018“ raames

Tunnusvisuaal:
Yunchul Kim. Kaskaad. Installatsioonivaade. 2018. Autori loal. Foto: Rob Battersby.
Käesolev teos valmis osana Arts at CERNi ja FACTi vahelisest partnerlusprogrammist Collide International Award ja koostöös ScANNERiga. Toetasid Ühendkuningriigi Korea Kultuurikeskus ja Korea Kunstide Nõukogu. Yunchul Kim oli CERNi resident-kunstnik 2017. a.

Videode esitlusloend

Vestlusõhtu „Kunst ja teadus: ühtviisi arusaamatud mõlemad?“

Moderaator teadusajakirjanik Arko Olesk; osalejad arhitekt ja füüsik Kaja Pae, kunstnik Taavi Suisalu ning füüsik Els Heinsalu.

Kuula Soundcloud’is