Nad hakkasid kõnelema. 4K-meetodiga
Muuseumitunni eesmärk on julgustada noori ise kaasaegset kunsti tõlgendama ning ühise arutelu ja erinevate arvamuste abil luua ja seostada uusi teadmisi.
„Nad hakkasid kõnelema“ on rahvusvaheline grupinäitus, mis käsitleb keha ja keskkonna põimitust järskude keskkonnamuutuste ja nendest tingitud ebavõrdsuse ajastul. Tihti inimtegevuse tagajärjel toimuvad kiired keskkonnamuutused peegelduvad kohalikes elanikes ja kogukondades, kelle identiteet ja elatusallikad on tihedalt seotud maaga. Need avalduvad vaimse kannatusena, mis kehasse talletununa kandub edasi järeltulevatele põlvedele, kes tajuvad sidemete katkemist ümbritsevaga. Näitusel kohtub Eestis ja Baltikumis tegutsevate kunstnike looming Põhjamaade põlisrahvaste kunstnike omaga, rääkides keha ja maa ühendustunde taastamise võimalikkusest.
Muuseumitunnis kasutatakse 4K-meetodit, et luua arusaam kümnendi kunstist, toetudes uute teadmiste omandamisel õpilaste kogemustele. Kumu kaasaegse kunsti kaardid (4K) on Kumu hariduskeskuse välja töötatud meetod, mis on rajatud diskussioone soodustavatele küsimustele, abistades õpilasi teostega lähema kontakti saamisel. Tunnis on õpilastel võimalus ise teoseid tõlgendada. Tunnijuht suunab ja täiendab arutelu. Läbi diskussiooni tuuakse välja erinevaid arvamusi ning luuakse seoseid varasemate teadmistega.
Märksõnad: kaasaegne kunst, keskkond, inimtegevuse tagajärg, ebavõrdsus, identiteet, maa, keha, side ümbritsevaga.
Tunni läbimisel õpilane:
- vaatab ja tõlgendab kaasaegset kunsti;
- kasutab ja uurib kunsti sõnavara;
- töötab grupis koostöiselt ja esitleb rühmatööd;
- osaleb arutelus, vastab küsimustele ja esitab küsimusi;
- loob seoseid kunsti ja ühiskonna vahel.
Muuseumitunnis käsitletavad teosed toetavad maailmahariduse eesmärke. Arutelude käigus mõeldakse sellele, kuidas oleme seotud ülejäänud maailmaga ning millised on inimtegevuse tagajärjed. Lisaks kultuuri- ja väärtuspädevuse arendamisele aitab muuseumitund kujundada ka suhtluspädevuseks vajalikke oskusi.
Tunnis kasutatavad meetodid toetavad oskust teha koostööd teiste inimestega erinevates situatsioonides ning aktsepteerida inimeste ja nende väärtushinnangute erinevusi. Samuti suunab tund võtma vastutust iseenda õppimise eest ning kunst ja arutelud teoste ümber julgustavad võtma kaasvastutust ka ühiskondlike protsesside eest, toetades nii kodanikupädevuseks vajalikke oskusi.
Muuseumitund kestab 90 minutit.