fbpx

Otsing

Näituse „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“ finissage 01.04.2023
14.00–18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
<i>Performance</i>, mis leidis aset näituse avamisel koos Keithy Kuuspu ja Johanna Vaiksooga. Foto: Maris Raud
Teemaüritus

Näituse „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“ finissage

Näituse „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary finissage. Selle raames on kavas järgmised üritused:

kell 14 kuraatoriekskursioon näitusel, inglise keeles
kell 15 ekskursioon näitusel, vene keeles
kell 16 kuraatoriekskursioon näitusel, eesti keeles

Lisaks toimub vahemikus kell 14–18 näitusesaalis Goshka Macuga teosega „Marksismi surm. Kõigi maade naised, ühinege“ (2013) seotud performance, mida esitavad etenduskunstnikud Keithy Kuuspu ja Johanna Vaiksoo.

„Mälu arheoloogid“ on esimene põhjalik sissevaade Baltimaade ühte huvitavamasse kunstikogusse Vitols Contemporary, mis keskendub Ida- ja Kesk-Euroopa kaasaegsele kunstile ning kuhu kuulub ligi 1000 teost rohkem kui 150 autorilt. Kollektsionääride Irina Vītola ja Māris Vītolsi sõnul on kogu ajendatud nende huvist kultuuriliselt mitmekesise Ida- ja Kesk-Euroopa regiooni sotsiaalsete ja poliitiliste muutuste vastu pärast Berliini müüri langemist 1989. aastal. Näitusel on väljas teosed Lätist, Rumeeniast, Poolast, Venemaalt, Tšehhist, Leedust, Eestist, Gruusiast, Slovakkiast, Albaaniast ja Ukrainast.

Näituse pealkiri sündis filosoof Walter Benjamini mõttest, et mälu pole mineviku uurimise tööriist, vaid miski, mida me kogeme ja mis üksnes vahendab möödunut – nii nagu maapõu peidab endas iidseid linnu. Inimene, kes soovib läheneda oma minevikule, peab kaevama („Ausgraben und Erinnern“, 1932). Seega ei ole mälu neutraalne vahend mineviku uurimiseks, vaid (nii kehaline kui ka ruumiline) kogemuslik suhe mineviku kihistustesse.

Näituse kuraator: Eda Tuulberg