fbpx

Otsing

Nigulapäev Nigulistes. Tarmo Saareti ekskursioon 09.05.2024 | 17.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. 1478–1481
Näitusetuur
Teemaüritus

Nigulapäev Nigulistes. Tarmo Saareti ekskursioon

Niguliste muuseum tähistab traditsioonilist nigulapäeva. Sel puhul on Niguliste kiriku peaaltari retaabel avatud terve päeva kõige pidulikumas vaates. Ootame teid eriekskursioonile, mille viib läbi Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret.
Niguliste kirik on pühitsetud pühale Nikolausele, kes oli laste, noorte tütarlaste, meresõitjate ja kaupmeeste kaitsepühak. Niguliste muuseum tähistab kaks korda aastas püha Nikolause mälestuspäeva ehk nigulapäeva: 6. detsembril, kui on pühaku surmapäev ja 9. mail, kui tema säilmed jõudsid Barisse.
Niguliste kiriku peaaltari retaabel (1478‒1481) on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu maailmas. Lübeckist meister Hermen Rode töökojast tellitud retaabel on kaunistatud maalide ja skulptuuridega. Selle täielikult avatud pidulikus asendis avaneb vaade neljakümnele nais- ja meespühakule ning piiblitegelasele, kelle hulgas on ka kiriku patroon püha Nikolaus ja Tallinna kaitsepühak Viktor.
Püha Nikolausega seotud legende ja lugusid tutvustab uhke kunstiteose kaudu Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret. Ekskursiooni käigus avab ja sulgeb ta retaablit, selgitades selle erinevaid positsioone.
Peaaltari retaabel