fbpx

Otsing

Nigulapäev Nigulistes 09.05.2023 | 17.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
""
Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. Niguliste kiriku peaaltari retaabel. 1478-1481. Eesti Kunstimuuseum - Niguliste muuseum
Kontsert
Loeng või vestlus
Teemaüritus

Nigulapäev Nigulistes

Niguliste kirik on pühitsetud pühale Nikolausele, kes oli laste, noorte tütarlaste, meresõitjate ja kaupmeeste kaitsepühak. Niguliste muuseum tähistab kaks korda aastas püha Nikolause mälestuspäeva ehk nigulapäeva: 6. detsembril, kui on pühaku surmapäev ja 9. mail, kui tema säilmed jõudsid Barisse.
Traditsiooniliselt on kevadise nigulapäeva puhul Niguliste kiriku peaaltari retaabel avatud terve päeva kõige pidulikumas vaates.

Kell 17 Pidupäevamuusika: Aavo ja Neeme Otsa trompetiõpilased MUBAst

Kontserdil kõlavad trompetimuusika originaalteosed ning seaded mitmest sajandist.

Esinevad: Joosep Kruusmann, Mathias Kruusmann, Triin Ustav, Eerik Bahovski, Mikhail Kirillov, Andres Piho, Walter Mägimets ja Mattis-Johan Mere. Klaveril Meeli Ots.
Kõik noored muusikud on Aavo Otsa ja Neeme Otsa õpilased Tallinna Muusika- ja Balletikoolist ning saavutanud auhinnalisi kohti nii kodumaistel kui ka rahvusvahelistel noorte trompetistide konkurssidel.
Kavas: Georg Friedrich Händel, Johann Nepomuk Hummel, Thorvald Hansen, Philippe Gaubert, Henri Tomasi, Herbert Lincoln Clarke, Žanna Metallidi.

Kell 18 Loeng: Lübecki meistriteos Tallinnas

Niguliste kiriku peaaltari retaabel (1478‒1481) on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu Euroopas. Lübeckist meister Hermen Rode töökojast tellitud altar on kaunistatud maalide ja skulptuuridega. Kappaltari täielikult avatud pidulikus asendis avaneb vaade neljakümnele nais- ja meespühakule ning piiblitegelasele, kelle hulgas on ka kiriku patroon püha Nikolaus ja Tallinna kaitsepühak Viktor.

Püha Nikolausega seotud legende ja lugusid tutvustab Euroopa ühe unikaalsema kunstiteose kaudu Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret. Loengu käigus avab ja sulgeb ta retaablit, selgitades selle erinevaid positsioone.

Osalemine muuseumipiletiga