fbpx

Otsing

Nikolai Triik. Modernismiaja klassikud 30.05.2014 – 28.09.2014

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Nikolai Triik. Naise portree (detail). 1930. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Nikolai Triik. Modernismiaja klassikud

Asukoht: 3. korrus, B-tiib

Reedest, 30. maist saab Kumu kunstimuuseumis vaadata Eesti modernismi suurkuju Nikolai Triigi ülevaatenäitust. 30-aastase pausi järel on publiku ees põhjalik väljapanek kunstniku loomingust, sealhulgas mitu teost, mis jõuavad Eestis vaataja ette esmakordselt.

Nikolai Triik (1884–1940) oli üks olulisemaid Eesti moderniste. Tema elu ja loomingu kulgemine joonistab selgelt välja 20. sajandi alguses Eesti kultuuriellu sisenenud noorte uued ideaalid ja püstitatud lootused, mis olid suunatud provintsist väljapoole. Triigi tulek Eesti kunsti jääb Noor-Eesti ideaalide aega, mil noor haritlaskonna rühmitus, teadvustades eesti kultuuri mahajäämust, seadis eesmärgiks euroopaliku mõttelaadi Eestisse toomise.

Triigi loomingus annavad tooni maastikud ja portreed, aga ka poliitilise suunaga kunst ning jõulised nägemuslikud kompositsioonid. Tema kunst toitis nii hinge, vaimu kui ka mõistust. Näitusel on lisaks Nikolai Triigi kõige kuulsamatele töödele väljas ka mitmed haruldased teosed. Esmakordselt tutvustatakse Eesti publikule kaht Triigi Taanis valminud suurt portreed, mis on eesti kunstiajaloo seisukohalt suuravastused.

Seoses näitusega on ilmumas ka raamat, mis sisaldab kuraator Liis Pählapuu põhjalikku ülevaadet Nikolai Triigi elust ja loomingust ning rikkalikku pildimaterjali. Raamat on eesti ja inglise keeles.

Kuraator: Liis Pählapuu
Näituse ja saalitekstide kujundus: Liina Siib
Näituse graafiline identiteet ja raamatu kujundus: Angelika Schneider

Toetajad:
Data Print, Sadolin