fbpx

Otsing

Olev Subbi. Värvidega ideaalmaailma otsingul 13.03.2020 – 25.10.2020

Adamson-Ericu muuseum
Täispilet: Adamson-Ericu muuseum
9 €
  • Perepilet: Adamson-Ericu muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Adamson-Ericu muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Olev Subbi. Tüdruk uksel. 1971. Eesti Kunstimuuseum
Olev Subbi. Tüdruk uksel. 1971. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Olev Subbi. Värvidega ideaalmaailma otsingul

Tutvu lähemalt legendaarse eesti maalikunstniku elu ja loominguga.

Olev Subbi elust ja loomingust

Näitusega tähistatakse legendaarse eesti maalikunstniku Olev Subbi 90. sünniaastapäeva.

Olev Subbi (1930– 2013) oli Eesti Kunstnike Liidu liige ja vabakutseline kunstnik alates aastast 1967 kuni oma surmani 19. augustil 2013. Kunstnikuna saavutas Subbi tuntuse üpris kiiresti. Isikunäitused Eestis ja välismaal ning tunnustus Vilniuse maalitriennaalil 1969. aastal kinnitavad tema edulugu. Palju vähem on teada tõsiasi, et Olev Subbi oli küüditatuna 1949. aasta 25. märtsist kuni 1957. aastani Siberis Krasnojarski krais sundasumisel ning tema kunstiõpingud seiskusid ligi kümneks aastaks.

Näituse kuraator Ülle Kruus: „Olev Subbi looming on olnud 1960. ja 1970. aastatel väga tundlik ning seesmiselt ja värvide varjundirikkuselt igati arenev. Kunstnik otsekui maalis end vaimsesse ja loomingulisse vabadusse. Valdavaks kujunes toona soov maalida nihestatud aegruume, kus segunesid nii ümbritsev reaalsus kui ka midagi meistri unistustest ja mälestustest. Ta otsis neis maalitud ideaalmaailmades otsekui üldinimlikke väärtusi toonases karmis Eesti NSV-s. Pühendumine oma isikupärase käekirja väljakujundamisele ja maaliainesesse süvenemine tõi talle elus kõik suuremad tunnustused: Eesti NSV teeneline kunstnik ja hiljem ENSV rahvakunstnik, Kristjan Raua nimeline kunstipreemia, Konrad Mägi nimeline maaliauhind, Valgetähe II klassi teenetemärk, Tallinna vapimärk jne. See oli rikas ja kunstile pühendatud elu.“

Adamson-Ericu muuseumi esimese korruse saalides eksponeeritakse Olev Subbi värvikaid teoseid Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest. Keldrikorrusel on külastajatel võimalik vaadata filmi , mille autoriks ja režissööriks on Kalev Lepik.

Näituse kuraator: Ülle Kruus
Kujundaja: Inga Heamägi
Publiku- ja haridusprogrammide kuraator: Annika Teras

Projekti suurtoetaja on Tallinna Kaubamaja.

Pressikajastused