fbpx

Otsing

Pavel Filonov. Vene avangard ja järgnenu 10.06.2011 – 18.09.2011

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Pavel Filonov. Elav pea. Detail teosest. 1923. © Riiklik Vene Muuseum
Näitus

Pavel Filonov. Vene avangard ja järgnenu

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Näitus keskendub 20. sajandi esimese poole vene avangardkunsti ühe omapärasema meistri Pavel Filonovi (1882/1883–1941) loomingule, käsitledes seda laiemas kontekstis – lisaks Filonovi teostele eksponeeritakse nii vene avangardi teiste suundade esindajate töid kui ka näiteid sotsrealismist, mis muutus alates 1930. aastatest Nõukogude Liidu ametlikuks kunstikaanoniks.

Väljapanek valmib koostöös Riikliku Vene Muuseumiga, mille kogudest Kumus eksponeeritakse 56 teost: neist 25 Filonovi teost, 23 vene avangardi esindavat tööd ja 8 sotsrealistlikku suurmaali. Näitusega kaasneb kataloog tekstidega eesti, vene ja inglise keeles.

Kunstnik ja kunstiteoreetik, analüütilise kunsti süsteemi looja Pavel Filonov on võrreldav vene avangardi võtmekujude Vassili Kandinsky ja Kazimir Malevitšiga. Tema ainulaadsus vene avangardkunstis seisneb Akadeemia pärandi ja uue kunstikeele sünteesis. Filonovi kunstimeetod ei näinud ette esemelise maailma kujutamisest loobumist abstraktse kunsti kasuks: ta uuris nähtamatuid protsesse nähtavate asjade sees, püüdes näidata vaatajatele elava mateeria struktuuri.

1925. aastal asutas ta rühmituse Analüütilise Kunsti Meistrid – nii arvukat koolkonda ei ole mitte ühelgi teisel vene avangardi meistril. Oma veendumuste tõttu ei saanud Filonovist sotsrealismi pooldajat, mistõttu nii kunstnikku ennast kui ka tema lähedasi ja õpilasi kiusati taga ning põhimõtteliselt ei lubatud tema töid näitustele kuni perestroikani. Filonov “taasavastati” Venemaal ja Läänes 1980. aastatel. Tänapäeval peetakse teda 20. sajandi kunsti klassikuks, tema tööd kuuluvad Riikliku Vene Muuseumi püsiekspositsiooni ning neid eksponeeritakse näitustel nii Venemaal kui kogu maailmas.

Riikliku Vene Muuseumi kogudesse kuulub nii suurem osa Filonovi pärandist kui ka Vene avangardkunsti üks parimaid kollektsioone. Näitusel on esindatud Filonovi teosed ajavahemikust 1911–1940, muuhulgas tema võtmetähendusega tööd (“Kuningate pidusöök”, “Kevade valem”) ning ka suurte teemade ümber koondunud tsüklid (“Valemid”), andes ülevaate Filonovi loomingulisest teekonnast ning tema kunsti läbivate teemade arengust.

Üldkonteksti aitavad luua vene avangardi suurkujude Kazimir Malevitši, Vassili Kandinsky ja Natalia Gontšarova teoste kõrval eksponeeritud mitme teise huvitava autori – David Burljuki, Mihhail Matjušini ja Filonovi õpilaste tööd. Eksperimenteeriva kunsti kontrastina näidatakse ka uuendusi alla surunud sotsrealistlikku kaanonisse kuuluvaid teoseid, muuhulgas Stalini õukonnakunstniku Isaak Brodski maale. Filonovi kaudu avab näitus 20. sajandi esimese poole vene kunstis toimunud keerulisi, põnevaid ja vastuolulisi protsesse.

Näituse koordinaator: Elnara Taidre