fbpx

Otsing

Piiride poeetika. Sajand Eesti kunsti 1918–2018 22.11.2018 – 27.01.2019

Tretjakovi galerii, Moskva
Rein Tammik. Poiss fotoaparaadiga. Detail teosest. 1981. Õli. Riiklik Tretjakovi Galerii, Inv. ЖС-2795
Näitus

Piiride poeetika. Sajand Eesti kunsti 1918–2018

Eesti Kunstimuuseumi ja Riikliku Tretjakovi Galerii koostöös sündinud näitus pani kahe muuseumi kogude põhjal kokku eesti kunsti mosaiigi läbi saja aasta. Näitus oli osa Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelisest programmist.

Näituse raskuspunkt langes Teise maailmasõja järgsetele kümnenditele, mil Tretjakovi Galerii alustas eesti kunstikogu loomisega. Neile kesksetele teostele loodi Eesti Kunstimuuseumi kogude abil regionaalne kunstiajalooline kontekst. Näitust oli võimalik käsitleda kui kontsentreeritud sissevaadet eesti kunstiajalukku, mis tõi nõukogude perioodi kõrval välja Eesti modernismi seisukohalt olulisi loovisikuid Teise maailmasõja eelsest ajast ja 21. sajandi algusest.

„Piir“ on eesti keeles mitmetähenduslik mõiste, mis pole sugugi seotud üksnes riigipiiriga. Sõna „piiripoeetika“ kasutatakse piiriga seotud sotsiaalseid ja kultuurilisi kogemusi käsitlevates uurimustes, mis tegelevad muu hulgas sellega, kuidas piiri kujutatakse. Piirikogemused on eestlasi rikastanud nii oma juurte ja aluspõhja otsingutel kui ka kunstipraktikates. Näitust läbivad teemad uurisid piiri, koha ja nende tähendusviiside muutust ajas. Näitus oli jaotatud viieks peatükiks: „Klassika“, „Õpetaja ja õpilane: Elmar Kits ja Ülo Sooster“, regiooni sümboliks olev „Meremaal“, „Siin ja mujal“ ning „Naiskunstnikud“.

Näitusel esindatud kunstnikud: Eduard Wiiralt, Peet Aren, Eerik Haamer, Arnold Akberg, Aleksander Krims, Felix Randel, Rein Tammik, Elmar Kits, Nikolai Kormašov, Ülo Sooster, Ando Keskküla, Jüri Okas, Lilli-Krõõt Repnau, Paul Sontag, Malle Leis, Anu Põder, Marge Monko, Dénes Farkas, Anna Škodenko, Krista Mölder, Ene-Liis Semper

Näitusega kaasnes venekeelne kataloog

Kuraatorid: Eha Komissarov, Tatjana Zeljukina
Näituse korraldus: Dimitri Mironov, Karin Pastak, Tatjana Gubanova, Anastasia Khristenko
Graafiline kujundus: Sandra Kossorotova, Aadam Kaarma
Ruumikujundus: Anna Škodenko

Toetajad ja koostööpartnerid: Riiklik Tretjakovi Galerii, Eesti Suursaatkond Moskvas, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, EV100
Täname: Elnara Taidre, Evelina Vedom, Vitali Belobrovtsev, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Kollektsioonid: Eesti Kunstimuuseum, Riiklik Tretjakovi Galerii, Tartu Kunstimuuseum, erakogud