fbpx

Otsing

Pikk kolmapäev: Aastaring Kadriorus. Aastaaegade kujutamine kunstis 29.11.2023 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Kadrioru lossi peasaali laemaal
Kadrioru lossi peasaali embleemmaal „Et tempora laeta reducit“. Enne 1746
Näitusetuur

Pikk kolmapäev: Aastaring Kadriorus. Aastaaegade kujutamine kunstis

Loengu-ekskursiooni viib läbi kunstiteadlane Kerttu Männiste. 

Kadrioru lossi rikkalike kaunistustega peasaali dekooris leiab hulgaliselt sümboleid ja allegooriaid. Keskse laemaali kõrval ehivad peasaali lage neli väiksemat embleemmaali, kus pilt ja ladinakeelne deviis moodustavad mitmetähendusliku terviku. 1531. aastal Augsburgis ilmunud esimene embleemiraamat tõi kaasa embleemikunsti vaimustuse, mis kestis Euroopas peaaegu kaks sajandit. Komplekssed ja keerulised pildi ja teksti kombinatsioonid pidid haritud vaatajat ärgitama moraalsele mõtisklusele enda elu üle, aga võisid kanda ka rohkem või vähem varjatud ühiskondlikku ja poliitilist allteksti.

Kadrioru lossi nelja väikese maali eeskujud on gravüürid Louis XIV ülistuseks Pariisis kootud gobeläänidest. Vaipu ääristanud ornamendid ja embleemid osutusid väga populaarseks ja levisid graafiliste lehtede vahendusel laialdaselt ka väljaspool Prantsuse kultuuriruumi. Kadrioru kui suveresidentsi peasaalis on kasutatud kevade ja suve embleeme.
Sissejuhatavale loengule järgneb ringkäik, mille käigus uurime lähemalt aastaaegade emblemaatikat ja kujutamist Kadrioru lossi peasaali ja püsiekspositsiooni näidete varal.

Sarjast

Pikad kolmapäevad on temaatiliste programmide sari, mis tutvustab muuseumi püsiväljapanekut ja ajutisi näitusi.