fbpx

Otsing

Põhi ja kirre: kontinentaalne alateadvus. Kaasaegne kunst ja soome-ugri maailm 14.03.2008 – 18.05.2008

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Izmail Jefimov. Visand gobeläänile „Kosmos”. Detail teosest. 1978
Näitus

Põhi ja kirre: kontinentaalne alateadvus. Kaasaegne kunst ja soome-ugri maailm

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

Soome-ugri vabariigid Komi, Marimaa, Mordva ja Udmurtia Venemaa kirdeosas osutavad endale kui soome-ugri maailmale, moodustades Venemaal eraldi kultuuriregiooni. Kuigi ehk mitte otseses väljasuremisohus, on need väikesed rahvad mures oma keele ja kultuuri arengu pärast.

Eesti on säilitanud nii kultuurilised kui ka poliitilised sidemed oma hõimurahvaste ja nende pealinnade Sõktõvkari, Joškar-Ola, Saranski ja Iževskiga. Siiski on see nende nelja riigi esimene kaasaegse kunsti näitus Eesti Kunstimuuseumis. Idee autor on rootslasest kuraator Anders Kreuger, kes reisis selle teostamiseks eelmisel suvel nimetatud maadesse, kaasas kunstnikud Sándor Bodó (Ungari), Mark Raidpere (Eesti), Nina Roos (Soome) ja Darius Žiūra (Leedu). Nad kõik on loonud reisist inspireerituna uusi kunstiteoseid. Lisaks on näitusel üleval vanemad tööd kunstnikelt Róza El-Hassan (Ungari-Süüria), Eve Kask ja Signe Kivi (Eesti).

Väljapanek pakub haruldase võimaluse tutvuda Euroopa vähetuntud piirkonna kaasaegse kunstiga. Esitletakse uusi töid kunstnikelt Juri Lissovski ja Pavel Mikušev (Komi), Izmail Jefimov ja Sergei Tanõgin (Marimaa), Andrei Aljoškin (Mordva), Jevgeni Aksjonov, Kassim Galihhanov, Juri Kutšõran, Vjatšeslav Mihhailov ja Sergei Orlov (Udmurtia).

Näituse pealkiri “Põhi ja kirre: kontinentaalne alateadvus” viitab soome-ugri maailma geograafilisele asukohale, aga samuti tõsiasjale, et mõni ala ja rahvus on tavateadvusest justkui pagendatud, kaasaegse kultuuri vaimselt kaardilt kustutatud. Neid võib võrrelda isegi alateadvusega, mida Freud nimetas kunagi suurepäraselt teadvuse ürgseks asukaks. Lisaks vihjab pealkiri soome-ugri kunstnike ja intellektuaalide üldteada huvile kõige psüühilise vastu.

Näitus põhineb ulatuslikul kultuurilisel uurimustööl ja tutvustab silmapaistvaid isikuid soome-ugri lähiajaloost. Vavoži rajoonist Udmurtiast on Tallinnasse toodud kogu Kuzebai Gerdi (1898–1937), luuletaja, etnograafi ja õpetaja memoriaalmuuseum. Muuseumi töötajad viivad 14.–16. märtsil läbi ekskursioone kõigile huvilistele udmurdi keeles (tõlkega eesti keelde) ja vene keeles.

Väljapanek sisaldab audiovisuaalset materjali mari luuletajast Valentin Kolumbist (1935–1974), tsitaate komi matemaatikult ja filosoofilt Vasili Nalimovilt (1910–1997) ning Mordvas sündinud skulptori Stepan Erzia (1876–1959) visuaalset biograafiat läbi arhiivifotode.

Kavas on filmiprogramm Lennart Meri ja Mark Soosaare dokumentaalfilmidega, samuti saab näha telearhiivimaterjale Komi, Marimaa ja Udmurtia telejaamadelt Komi Gor, Mari El ja Moja Udmurtia.

Kuraator: Anders Kreuger

Toetajad:
Euroopa Komisjoni “Kultuur 2000” programm, Eesti Kultuuriministeerium, Hõimurahvaste Programm, Eesti Kultuurkapital, Leedu Instituut Vilniuses, FRAME Helsingis ja Ungari Instituut Tallinnas

Täname:
Rahvusvaheline Erzia Fond Moskvas

Projekt on üks osa raamprojektist “translate”, mida toetab Euroopa Liidu Kultuur 2000 programm.