fbpx

Otsing

Põhjala saarte hääled. Villu Veski (saksofon) ja Tiit Kalluste (akordion) 11.07.2024 | 18.00

Niguliste muuseum

Antoniuse kabel

Foto: Kalev Lilleorg
Kontsert

Põhjala saarte hääled. Villu Veski (saksofon) ja Tiit Kalluste (akordion)

Muusikud Villu Veski ja Tiit Kalluste seostuvad Eesti publikule enamasti “Põhjala saarte hääled” ja “Tango Nuevo” heliplaatide ja kontsertide kaudu.

1997. aastal andsid saksofonist Villu Veski ja akordionimängija Tiit Kalluste Fääri saartel kontserte ning see mõjutas oluliselt kogenud muusikute edasist tegevust. Aastaid mitmesugustes koosseisudes jazzi ja klassikaga seonduvat muusikat mänginud mehed armusid põhjamaistesse viisidesse, mida rannikul ja saartel kunagi ammu lauldi ja mida veel mäletati. Neid lummas põhjala meditatiivse meloodia kasin ilu. 1998 ilmuski album “Põhjala saarte hääled”, mille napi, kuid sisuka saateteksti on kirjutanud Kadriorus, 14. oktoobril 1998 Eesti president Lennart Meri.

“Läänemere ruum on olnud programm, mida oleme täitnud oma ajalooga ja mida täidame täna oma sisuga. Siin kõnnib teie ees kaks meest, kes on noppinud helisid Põhjala saartelt ja neid meie jaoks tänapäeva kandnud. Siin on üks viis võtta vastu Põhjala vahemere viisid.“

Lisaks saksofonile ja akordionile kõlavad kontsertidel armastatud loodusmehe Fred Jüssi mõtterännakud “Mere ja metsaga kõrvuti”, mis pärinevad Eesti Rahvusringhäälingu heliarhiivist. Villu Veski ja Tiit Kalluste on ka koos Fred Jüssiga Põhjala saartel rännakuid ette võtnud, kuid kunagi varem pole nende heli- ja mõtterännakud kõlanud üheskoos kontserdil.

Veski-Kalluste saksofoni-akordioni duo andis esimese kontserdi “Põhjala saarte hääled” 1998. aastal just Nigulistes. Seejärel on nad jaganud oma muusikat ja reisinud selle programmiga kodust kaugel: Buenos Airesest Shanghaini, Montrealist Roomani, Mexico Cityst Peterburini või Nuukist Lagoseni.

Duo muusika on kõlanud paljudes Põhjamaade kirikutes: Fääri saartel, Islandil, Norras, Rootsis, Soomes, Lätis, Leedus, ent nad pole teinud ringreisi kirikukontsertidega kodumaal. Et avastada siinsete pühakodade kaunist kõla ja arhitektuuri ilu, saabki tänavu 24. juunist kuni 13. juulini teoks kirikukontsertide tuur, mil “Põhjala saarte hääled” kõlavad Eesti põhjaranniku ja kesk-Eesti kirikutes.

https://kvstuudio.ee

Kontsert toimub ajal, mil muuseum ja ekspositsioon on külastajatele suletud. Sissepääs saali 30 minutit enne kontserdi algust.