fbpx

Otsing

Professor Ann M. Robertsi loeng „Püha Lucia legendi meistri leiutamine“ 11.10.2023 | 18.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
 • Perepilet: Niguliste muuseum
  28 €
 • Sooduspilet: Niguliste muuseum
  9 €
 • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
  20 €
Brugge Püha Lucia legendi meister. Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel. Enne 1493. Detail. Eesti Kunstimuuseum – Niguliste muuseum
Brugge Püha Lucia legendi meister. Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel. Enne 1493. Detail. Eesti Kunstimuuseum – Niguliste muuseum
Loeng või vestlus

Professor Ann M. Robertsi loeng „Püha Lucia legendi meistri leiutamine“

Püha Lucia legendi meistri ja tema töökoja tunnustatuim uurija, emeriitprofessor Ann M. Roberts kõneleb oma loengus, kuidas alates 20. sajandi algusest on kujunenud ja laienenud meistrile omistatud teoste ring.
Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel, mille autoriks peetakse Püha Lucia legendi meistrit, on üks Niguliste muuseumi tähtteoseid. Retaabli tellisid Suurgild ja Mustpeade vennaskond meistri töökojast, mis asus Brugge linnas, ja teos jõudis Tallinnasse aastal 1493.

Loengul tutvustatakse lähemalt järgmisi teemasid:

 • Püha Lucia legendi meistri loominguline areng;
 • kriteeriumid, mille alusel teoseid on atribueeritud, ja konossöörluse probleemid;
 • tehniliste uuringute käigus ilmnenud proovikivid ja uued lahendused.
Loengu eesmärk on määratleda ja tõstatada võtmeprobleeme, mis on tähtsad kunstniku loomingu uurimisel ja võivad viia viljakate tulemusteni uurimistöös, mis keskendub Niguliste muuseumi Maarja altari retaablile.
Loeng on inglise keeles.
Ann M. Roberts, PhD
Lake Forest College’i emeriitprofessor
Ann M. Roberts on arvatavasti kõige tunnustatum Püha Lucia legendi meistri uurija kogu maailmas. Robertsi doktoritöö, mille ta kaitses 1981. aastal Pennsylvania ülikoolis, on olnud meistri loomingu uurimisel teedrajav. Hiljem on Ann M. Roberts kirjutanud mitmeid teadusartikleid, kus ta samuti keskendub Püha Lucia legendi meistrile. Lisaks on ta tuntud kunstiajaloolise ülevaateteose „Janson’s History of Art“ („Jansoni kunstiajalugu“) toimetaja. Erilist tähelepanu on Ann M. Roberts pööranud hiliskeskaja nunnakloostritele ja naisajaloole, eeskätt Burgundia hertsoginnale Mariale.

Lisainfo:

Kerttu Palginõmm, PhD

kuraator-koguhoidja