fbpx

Otsing

QUOBO. Kunst Berliinis 1989-1999 07.12.2007 – 17.02.2008

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitus

QUOBO. Kunst Berliinis 1989-1999

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

Saksa Välissuhete Instituudi (ifa) koostatud näituse kontseptsiooni autorid Gabriele Knapstein ja Ingrid Buschmann esitavad pöördelist kümnendit saksa kunstis, kus tänu Berliini müüri langemisele ning üleöö tekkinud sünergiatele hakkas toimima aktiivne ja erilaadne kunstielu. Uus põlvkond vahetas Lääne-Berliinis seni domineerinud maalikunsti kontseptuaalsete tegevuste, kohaspetsiifiliste objektide ning näituste ja performance’ite vastu. Sellele lisandus seni Ida-Berliinis opositsioonis olnud kunsti- ja muusikaelu. Selle perioodi tähtsamateks tegevuskohtadeks said eeskätt Berliini keskel olevad tühermaad, varemed ja lagunenud hooned. 1990. aastatel muutus Berliini kesklinn uue kunstimaastiku arenemisel üha tähtsamaks ning populaarsemaks paigaks, kus järjepanu renoveeritavate elu- ja tööstushoonetes seati sisse hulgaliselt uusi galeriisid. Tolleaegsed Berliini aktuaalse kunsti näitused tegelesid peamiselt kõige uuemate arengutega kunsti, arhitektuuri, filmi, moe, disaini ja klubielu vallas. Tekkisid tihedad seosed klubieluga, mille atmosfäär ja muusikatrendid mõjutasid ka kujutavat kunsti.

Näitusele valitud tööd rõhutavad teatud aspekte Berliini kunstis 1989-1999. Valikut iseloomustab kontsentreerumine ruumile ja situatsioonile ning arutelud kunsti konteksti üle. Näituse ühe osa moodustab ka “Arhiiv võrgus”, mis pakub infot 1980. aastate uuenduslike projektide osas, tutvustades muuhulgas näiteks rühmituse “Büro-Berlin” tööd ning 1990. aastatel Berliinis tekkinud sõltumatute projektide laia spektrit. Lisaks sellele on uuritud ka Berliini tähtsamaid kunstiasutusi, maalikunsti, fotograafiat jm.

Kuraatorid: Gabriele Knapstein (GER), Ingrid Buschmann (GER)
Kujundus: cyan, Berliin

Kunstnikud:
Karsten Konrad (esines ka Kumu avanäitusel “Skaalanihe”), Fritz Balthaus, Annette Begerow, Monica Bonvicini, Maria Eichhorn, Nina Fischer / Maroan el Sani, Adib Fricke, Ulrike Grossarth, Inges Idee, Laura Kikauka, Karsten Konrad, Carsten Nicolai, Albrecht Schäfer, Eran Schaerf, (e.) Twin Gabriel.

Toetajad:
Saksa Välissuhete Instituut (ifa), Tallinna Saksa Kultuuriinstituut/Goethe-Instituut