fbpx

Otsing

Rahvuslikud sümbolid 18.02.2006 – 03.09.2006

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Kristjan Raud. Kalev kosjas (Kosjad). Detail teosest. 1933. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Rahvuslikud sümbolid

Asukoht: 3. korrus, B-tiib

Kumu III korruse B-tiiva väljapanekus võib tutvuda Eesti kunstiajaloo suurkujude Ants Laikmaa, Johann Köleri ja Eduard Wiiralti jt. loominguga.

Lisaks saab vaadata videoprojektsiooni Genius Loci (10′ 45”), mis viib ähmaselt tajutavat ajajoont pidi vaataja läbi Eesti ajaloo- ja kultuuriruumi. Projektsiooni autor järgib eesti kunsti klassika ekspositsiooni ajalisi piirtähiseid: alustades aastaga 1710, mil Tallinn alistus Peeter I vägedele jõutakse lõpuks nõukogude armee sissemarsini Tallinna 1944. aastal. Selle teekonda tähistavad eestlaste saatust kujundanud sõjaline ja poliitiline vägivald, sajandeid püsinud talu ja mõisa vastasseis, iseteadvuse kasv 19. sajandil, kultuuri- ja hariduspüüdlused.

Kuigi lugu kulgeb sõnaliste selgitusteta, hargneb iga kaadri taustal lõputu hulk sündmusi: 1705. aasta pärit piiblitõlke käsikirja illustratsioonid viitavad esimesele eestikeelsele täispiiblile ja kirjakeele väljakujunemisele; vasakult liigub filmi keskel rehetare foonile vitsakimbuga talupoeg Hans Kentmann, kes Mahtra sõjast osavõtu eest Tallinnas peksa sai. Vaataja saab teada, et 19. sajandi lõpus oli Peningi vallakoolis poiste ja tüdrukute pool ning võib imestada selle üle, et ühele pildile mahuvad Vene keisripaar, eakas mõisaproua ja vokk. Tähelepanelik uurija leiab üles nii olulised kultuuritegelased kui Eesti ajaloo pöördehetked – Vabadussõja, nõukogude vägede sissemarsi 1939. aastal, 1940. aasta juunipöörde sündmused ja Teise maailmasõja aastate kaose. Projektsiooni lõpukaadrid on ühtlasi sillaks järgmise ekspositsioonikorruse aega.