fbpx

Otsing

Rändurid. Reisimine ja migratsioon Kesk- ja Ida-Euroopa uues kunstis 25.08.2017 – 28.01.2018

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Adéla Babanova. Tagasipöördumine Adriaporti. Videostill (detail). 2013. Kunstniku ja PRAGOPROJECTi loal
Näitus

Rändurid. Reisimine ja migratsioon Kesk- ja Ida-Euroopa uues kunstis

Asukoht: 5. korrus, kaasaegse kunsti galerii

Näitus vaatleb rändamist piirkonnas, kus reisimisvabadus oli veel hiljaaegu luksus, mis oli kättesaadav vaid vähestele. Aastatel 1989/1991 toimunud revolutsioon ning sellele järgnenud piiride avanemise ja üleilmastumise protsess võimaldasid endise idabloki riikide kodanikel vabalt ringi liikuda nende jaoks enneolematus ulatuses. Selle piirkonna uue, postsotsialistliku identiteedi kujunemisel oli rahvusvahelisel kultuurivahetusel pea sama määrav roll kui uuel poliitilisel ja majanduslikul korral.

Kaks aastakümmet järjest viisid kapitalism ja globaliseerumine meid järjest kiiremini ja kindlamalt üha kaugemale, kuni me harjusime mõtlema liikumisest ainult ühes võimalikus suunas − edasi! Aina suurenev liikuvus muutus meie põhiseisundiks, nii nagu pealesunnitud liikumatus oli olnud määratlev tegur idaeurooplaste eelmiste põlvkondade jaoks. Praegu me mõistame, kuivõrd pöördeline − ja kui erakordne – oli see ajahetk kaasaegse Euroopa ajaloos. Euroopa reaktsioon väljast tulevatele põgenikele näitab, et meie osalemine globaalses kultuurivahetuses oli ja on peamiselt ühesuunaline − me ei taha kuigi meelsasti jagada neid privileege, mis said meile osaks pärast Berliini müüri langemist ja liitumist Euroopa Liiduga. Me suhtume entusiastlikult välismaale minekusse, kuid oleme hoopis vähem vaimustatud välismaalaste vastuvõtmisest.

„Rändajad“ tõstab esile reisimise rikastavat mõju, ent polemiseerib samas nende pingete üle, mis paratamatult tekivad vastasseisu tõttu reisimise poeetika ja väljarännet tingiva poliitilise tegelikkuse vahel. Näitus käsitleb mobiilsust kui tüüpilist nähtust tänapäevases elukorralduses, tõmmates ühtlasi paralleele pealesunnitud mobiilsusega, mis oli määrav jõud Ida-Euroopa kodanike eelmiste põlvkondade jaoks, pakkudes sel moel üht võimalikku lähenemist kaasaegse postsotsialistliku identiteedi olemusele, mis on kujunenud nende kaht tüüpi mobiilsuse kokkupuutel.

Kakskümmend neli kaasaegset kunstnikku viieteistkümnest eri riigist näitavad, kuidas inimesed, kaubad ja ideed liiguvad Euroopa kesk- ja idaosa ning muu maailma vahel. Nad jutustavad meile külma sõja aegsetest turistidest, kes unistasid eksootilistest reisidest ajal, mil reisimisvabadus võrdus poliitilise vabadusega. Ränduritest, kes kaugetel rännakutel avastasid mahajäetud paikade unustatud ajalugu. Ajaloolistest ja kaasaegsetest pagulastest, kelle identiteet on välja kujunenud keelte ja kultuuride omavahelises kokkupuutes. Olles ise reisijad ja rändajad, jagavad nad eri keelte ja kultuurikontekstide vahel liikudes saadud kogemusi. Sellist vaatenurkade paljusust on eriti teravalt vaja praegusel natsionalismi tõusu ja rändevastaste meeleolude ajastul Euroopas.

Näitusel on esindatud erinevad kunstimeediumid: maal, objektid, tööd paberil, fotod, installatsioonid, video ja multimeedia. Kõik teosed on valminud pärast 2000. aastat ja autoriteks on Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Venemaa, Serbia, Albaania, Kosovo, USA, Ühendkuningriigi ja Eesti kunstnikud. Kaks Eesti kunstnikku, Flo Kasearu ja Karel Koplimets, tulevad välja spetsiaalselt selle näituse tarvis valminud uute projektidega. Näitusel on eksponeeritud ka C.T. Jasperi ja Joanna Malinowska suuremõõtmeline installatsioon „Halka/Haiti 18 48′05′′N 72 23′01′′W”, mis oli väljas 2015. aastal toimunud 56. Veneetsia biennaalil Poola paviljonis. Enamik 24 kunstnikust ei ole oma töödega varem Eestis esinenud.

„Rändajatega” kaasneb ka raamat, kuhu on oma panuse andnud kõik kunstnikud ja kuraator. Raamatu annab välja kirjastus Lugemik ja selle kujundab Stuudio Stuudio (Mikk Heinsoo ja Kaarel Nõmmik).

 

Osalevad kunstnikud: Adéla Babanová, Daniel Baker, Olga Chernysheva, Wojciech Gilewicz, C.T. Jasper & Joanna Malinowska, Flo Kasearu, Karel Koplimets, Irina Korina, Taus Makhacheva, Porter McCray, Alban Muja, Ilona Németh & Jonathan Ravasz, Roman Ondák, Tímea Anita Oravecz, Adrian Paci, Vesna Pavlović, Dushko Petrovich, Janek Simon, Radek Szlaga & Honza Zamojski, Maja Vukoje, Sislej Xhafa

Kuraator: Magdalena Moskalewicz
Assistent: Triin Tulgiste

Toetajad ja koostööpartnerid:
Adam Mickiewicz Institute, Eesti Kultuurkapital, Zachęta National Gallery of Art, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas