fbpx

Otsing

Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades 26.09.2014 – 15.03.2015

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Richard Kaljo. Kohvik (detail). 1961. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades

Asukoht: 4. korrus, graafikakabinet

Kumu kunstimuuseumi graafikakabineti näitusel „Richard Kaljo. Lood graafikas ja kirjades” saab tutvuda graafikameistri Richard Kaljo loominguga, mis kõneleb nii esimese Eesti Vabariigi aegsetest kunstiotsingutest kui ka nõukogude perioodi katkestusest ja püüdest leida valitseva kunstiideoloogia raames oma individuaalne väljendusviis. Väljapaneku üheks osaks on Kai Kaljo hiljuti valminud video „Isa kirjad” (2014), mis käsitleb Richard Kaljot isiklikust vaatepunktist. Näitus on pühendatud Kaljo 100. sünniaastapäevale ning 50. aasta möödumisele tema viimasest suuremast isikunäitusest.

Richard Kaljo (1914–1978) on graafika-, raamatu- ja eksliibrisekunstnik, kelle loominguline tegevus sattus kahele dramaatiliselt erinevale ajalooetapile: õpingud Pallases ja paljulubav kunstnikukarjääri algus esimese Eesti Vabariigi ajal ning küpsem kunstnikutegevus nõukogude okupatsiooni perioodil. Seda konflikti, sunnitud tagasilangust modernistlike otsingute juurest sotsrealistliku doktriini dikteeritud kujutamisviisi, kajastab ka Kumu näitus, keskendudes Kaljo vabagraafikale.

Näituse idee pakkus välja Richard Kaljo tütar kunstnik Kai Kaljo, kelle isiklikku suhet isaga käsitlevat videoteost „Isa kirjad” (2014) eksponeeritakse Tallinnas esimest korda.

Näitusega kaasneb raamat „Richard Kaljo. Vabagraafika Eesti Kunstimuuseumi kogudes”, mis pakub ühtlasi esimest põhjalikumat ülevaadet Richard Kaljo vabagraafikast.

Näituse kuraator: Elnara Taidre
Näituse kujundaja: Villu Plink
Näituse ja raamatu graafiline kujundaja: Külli Kaats

Täname:
Richard Kaljo pärijad, eelkõige Kai Kaljo ja Jaan Kaljo, Tartu Kunstimuuseum, Rein VihalemmPeeter Vihalemm

Toetaja:
Eesti Kultuurkapital