fbpx

Otsing

GRUPP TÄIS! Ringkäik Kaljo Põllu näitusel Anu Rauaga 17.02.2021 | 17.00

Adamson-Ericu muuseum
Anu Raud. Foto: Anu Ansu (ERM)
Näitusetuur
Publikuprogramm

GRUPP TÄIS! Ringkäik Kaljo Põllu näitusel Anu Rauaga

Kolmapäeval, 17. veebruaril kell 17.00 teeb ringkäigu näitusel “Kaljo Põllu. Mütoloogiline muinasmaailm” tekstiilikunstnik ja akadeemik Anu Raud, tutvustades näitusel esitatavat loomingut läbi enda isiklike kokkupuutepunktide kunstnik Kaljo Põlluga.

Anu Raud meenutab seoseid Kaljo Põlluga järgnevalt:

„Arvan, et Kaljo Põlluga on mul olnud kaunis isevärki ja tihedad sidemed. Algkoolis, 8. seitsmeklassilises mittetäielikus keskkoolis Tallinnas Endla tänaval, oli minu joonistusõpetajaks Kaljo Põllu. Käisin ka kunstiringis, mida juhendas Kaljo Põllu. Peale selle kooli lõpetamist läksin edasi 22. keskkooli Kevade tänaval. Ka see asus Tallinnas. Ja joonistusõpetajaks oli seal jälle ei keegi muu kui Kaljo Põllu. Ka seal käisin ma kunstiringis Kaljo Põllu juhendamisel. Tekkisid tõsisemad tahtmised kunsti õppida ja ma käisin keskkooli ajal Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ettevalmistuskursustel. 1962. aastal sain sisse ERKI-sse ja lõpetasin selle 1967. aastal tekstiili erialal.

Kahe aasta pärast olin kunstiinstituudi noor õppejõud ja hiljem samas Kaljo Põllu kolleeg. Siis võtsin osa ka tema juhitud ekspeditsioonist Koola poolsaarele kolleegi ja kaasjuhendajana. Seal sain kuu aja jooksul kõndida koos Kaljo Põlluga tema loomingu prototüüp-maastikel, olla silmsidemeis kodalaste kodadega, virmalistega, põhjala kõhnukeste kuuskedega, vee ja veelindudega. Sai sõidetud väikese paadiga ööpäev paistva päikese all mööda Seidjärve peegelsiledat vett, sai hirmul oldud tumedal tundrulael ülivõimsa äikese all ja saada puudutatud sama inspiratsiooniallika ning loomingulätte poolt, millest on läbi põimunud kogu Kaljo Põllu looming. Sellele lisaks sai võetud kaljujooniste mustrijäljendeid – neid igavikulisi elumärke, mis ikka ja jälle vilksatavad Kaljo Põllu loomingus.

Kindlasti kuulub Kaljo Põllu mu lemmikkunstnike hulka. Olen seisnud koos emaga pikas järjekorras Kadrioru kunstimuuseumi ees, et pääseda tema näitusele. Julgen ennastki arvata temaga sarnaste ilmavaateliste hulka ja tundub, et nendeks said peaaegu kõik noored kunstnikud, kes sattusid temaga koos rändama. Mõjujõud oli võimas. Nende asjade üle tahaksin ma mõtiskleda sellel näitusel, meenutada Kaljo Põllu loomingu alglätet, mida õnnestus oma silmaga näha.”

Osalemine muuseumipiletiga.

Palume ringkäigule eelnevalt registreerida.