fbpx

Otsing

Rode altar lähivaates 01.01.2013 – 31.12.2016

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitus

Rode altar lähivaates

Tegu on mitmeaastase mahuka uurimis- ja konserveerimisprojektiga, mis keskendub Niguliste peaaltari restaureerimisele. Kappaltar on üks suurejoonelisemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altareid kogu Euroopas. Retaabel telliti 1478. aastal tuntud Lübecki meistri Hermen Rode töökojast, Tallinnasse jõudis see 1481. aastal. Kappaltaril on kujutatud rohkem kui neljakümmet pühakut ja piiblitegelast ning mõõtmetelt kuulub see 15. sajandi hansalinnade suurimate hulka.

Ulatuslikud konserveerimistööd toimusid juba aastatel 1975–1992. Põhiosas jõuti teos restaureerida, kuid uhked skulptuurid on tänaseni vaid osaliselt konserveeritud. Eesti Kunstimuuseumi konservaatorite töö eesmärgiks on viia lõpule skulptuuride puhastamine. Konserveerimisega kaasnevad põhjalikud tehnilised uuringud.

Konserveerimistöid saab alates 2013. aasta sügisest jälgida ka muuseumis kohapeal. Niguliste kooriruumis on üles seatud konservaatori töötuba; teose ajalugu ning tehtavaid töid esitletakse ajas kasvava näituse vormis. Projekti saadavad mitmesugused trükised, haridusprogrammid, töötoad ja rahvusvaheline konverents. Oma igapäevaseid tegemisi kajastatakse veebilehe ja blogi vahendusel. Uhke kappaltari ajaloo ning teosel kujutatud pühakute legendidega saab vaataja tutvuda interaktiivse multimeedia programmi abil.

Projekti koordinaator: Hilkka Hiiop
Projekti töögrupp: Hedi Kard, Merike Kurisoo, Grete Nilp, Kaisa-Piia Pedajas, Tarmo Saaret
Projekti uurimisgrupp: Alar Läänelaid, Hembo Pagi, Riin Rebane, Andres Uueni, Signe Vahur
Kujundaja: Villu Plink
Programmeerija: Wiseman Interactive OÜ

Koostööpartnerid:
Eesti Kunstiakadeemia
Ennistuskoda “Kanut”
Eesti Keskkonnauuringute Keskus
Arheovisioon / Southamptoni Ülikool
Tartu Ülikooli analüütilise keemia õppetool, Katsekoda
Eesti Maksu- ja Tolliamet