Rohkem helget! Vene impressionism
Loengut ja ringkäiku ühendav programm tutvustab hõbedase ajajärgu vene kultuuri vaimseid lätteid ning tutvustab lähemalt Eesti Kunstimuuseumi kogus ja Kadrioru kunstimuuseumi püsiekspositsioonis leiduvate vene impressionistide loomingut.
Perioodi 1890. aastatest kuni 1917. aastani on vene kultuuris nimetatud hõbedaseks ajastuks. Selle nimetusega soovis antud perioodi loovintelligents rõhutada oma põlvnemist Puškini ja Gribojedoviga seotud vene kirjanduse kuldajastust, kuid samas toonitada uue ajajärgu kultuuri erinevust. Sel perioodil toimub kunstikultuuri hoogne areng ning uute, modernistlike ilmingute jõudmine vene kunsti.
Vene impressionismi lätted on paljuski vene realistlikus, n-ö meeleolu loovas maastikumaalis. Vaatamata vabaõhumaali võtete kasutamisele, valguse ja õhu kujutamisele ning etüüdlikkusele, säilitavad vene impressionistide tööd sideme materiaalsusega ja emotsionaalse sisukuse. Püüdluse maalilise vabaduse, kolorismi ja helge meeleolu poole sõnastas tabavalt vene impressionismi meister Konstantin Korovin: “On vaja valgust – rohkem helget, heledat!”