fbpx

Otsing

Romantiku pilguga. Hollandi ja Belgia 19. sajandi maalikunst Jef Rademakersi kogust 04.05.2012 – 26.08.2012

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Christiaan Kannemans. Laevahukk. Detail teosest. 1849. Jef Rademakersi kogu. Foto: Bruno Vandermeulen
Näitus

Romantiku pilguga. Hollandi ja Belgia 19. sajandi maalikunst Jef Rademakersi kogust

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Näitusel eksponeeritud 70 maali annavad suurepärase ettekujutuse peaaegu kõigist 19. sajandil viljeldud kunstižanritest, sisaldades olustikupilte, linnavaateid, meremaale, portreid ja salapäraseid kuuvalgusmaastikke. Näitusega kaasneb eesti- ja ingliskeelne ajaleht.

Jef Rademakersi kogu on loodud imetlusväärse stiilitunde ja sihikindlusega,” ütles näituse kuraator Tiina Abel. “Kollektsionäär seadis eesmärgiks rehabiliteerida pikaks ajaks unarusse jäänud Belgia ja Hollandi 19. sajandi romantismi, aidates sellega kaasa kunstiajaloos püsinud stereotüüpide murdmisele. Tema kogu on kujunenud aktuaalse kunstiajaloolise mõtte lainel, millest annab tunnistust ka kollektsiooni kasvav populaarsus.”

Belgias elava kollektsionääri Jef Rademakersi kogusse kuuluvaid maale on eksponeeritud Riiklikus Ermitaažis Peterburis, Gemeentemuseumis Haagis, Koekkoek-Hausis Kleves jm.

Endise teleprodutsendi Jef Rademakersi maalikollektsiooni kuulub üle 100 teose, mille on loonud Hollandi ja Belgia kunstnikud aastatel 1806–1870. Lõviosa nendest maalidest pärineb ajavahemikust 1840–1855, mil romantiline loodustõlgendus põimus Napoleoni sõdadele järgnenud biidermeierajastu kodukollet ja perekonda armastava elustiiliga. Rademakersi kogus on silmapaistvalt hästi esindatud Basile de Loose, Bart van Hove, Barend Cornelis Koekkoeki ja tema õpilaste, Jacob Abelsi, Andreas Schelfhouti, Petrus van Schendeli jpt looming.

 

Jef Rademakers sündis 1949. aastal Hollandi ja Belgia piiri ääres katoliiklikus peres. 1960.–1980. aastatel produtseeris Rademakers mitmeid Hollandi televisiooni programme, eriti menukaks kujunes saade “Klassikaaslased”. Siis toimus tema elus pööre.

“Olin 40aastane ja paljud illusioonid poliitikasse, kunsti ja armastusse olid kadunud,” räägib Jef Rademakers. “Otsustasin üsna kiiresti eluviisi muuta, müüsin firma maha ja kolisin Flandriasse. Ideaalid, mis olin vahepeal kaotanud, avastasin taas romantikutest kunstnike piltides. Olen väga raskemeelne, pessimistlik, isegi hüpohondriline inimene, vaatan elu küüniku pilguga – kui mööduvat haigust. Romantiline kunst on üks minu ellujäämisstrateegiaid.”

Esimese tähelepanuväärse maali ostis Jef Rademakers 20 aastat tagasi Pariisis soliidselt inglise kunstikaupmehelt. Sellest ajast alates on kollektsionäär omandanud teoseid kõikjalt, kus need on kunstiturule ilmunud: loomulikult Hollandist ja Belgiast, aga ka Inglismaalt, Ameerika Ühendriikidest, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Itaaliast ja Austriast. Seejuures on Rademakers piirdunud vaid Madalmaade kunstiruumiga, mida ta sünnipära tõttu hästi tunneb ja mõistab.

Kuraator: Tiina Abel

Täname:
Jef Rademakers, Hollandi Kuningriigi Suursaatkond Eestis