fbpx

Otsing

Rooma 1810. Balti metseeni von Blanckenhageni kunstiostud 17.09.2022 – 22.01.2023

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Franz ja Johannes Riepenhausen. Victoria. 1810. Kriidijoonistus. Tartu Ülikooli raamatukogu
Näitus

Rooma 1810. Balti metseeni von Blanckenhageni kunstiostud

Näitus tutvustab üht Liivimaa kõige olulisemat 19. sajandi alguse kunsti kogu, mis kuulus rikkale riialasele Wilhelm von Blanckenhagenile (1761–1840). Peaaegu kogu 1810. aasta veetis Blanckenhagen koos perega Roomas, kus tema lai tutvusringkond ja tegevus kunstimetseenina, samuti tema korraldatud suurejoonelised peod Villa Aldobrandinis leidsid kajastust rahvusvahelises seltskonnakroonikas. Blanckenhagenite Rooma-reis oli üks uhkemaid näiteid baltisakslaste grand tour’idest sellesse Euroopa kunstimetropoli.

Näitus vaatleb Blanckenhageni arvukaid kunstioste ja suhteid Rooma rahvusvahelise loojaskonnaga. Tema kaudu jõudis omal ajal Liivimaale Jakob Philipp Hackerti, Joseph Anton Kochi, Gottlieb Schicki, vendade Riepenhausenite ja paljude teiste nimekate saksa kunstnike looming. Sünnilinn Riia sai temalt juubelikingituseks skulptor Bertel Thorvaldseni loodud monumendikavandi. Maalide ja joonistuste kõrval ei puudunud kogust ka trükigraafika: renessansiajastu suurteoste reproduktsioonid ning Itaalia ja Rooma vaated.

Wilhelm von Blanckenhageni kunstikogu lagunes juba tema eluajal. 1820. aastal ostis Tartu ülikool kollektsiooni paremad palad – mitu maali, antiikesemeid, suured joonistused ja hulga graafikat. Paraku vajus Tartus teoste seos Blanckenhageni isiku ja tema Rooma-reisiga varsti unustusse. Lisaks viidi ülikooli maalikogu Esimese maailmasõja eel varjule Venemaale Voroneži, kuhu see on jäänud tänaseni.

2019. aasta kevadel ostis Hessen Kasseli muuseum (Museumslandschaft Hessen Kassel, Saksamaa) uhke albumi, mis sisaldab Wilhelm von Blanckenhageni poolt kogutud joonistusi Roomas elanud kunstnikelt. Kunstialbumi tutvustamiseks ilmus raamat ja Wilhelmshöhe lossis Kasselis korraldati näitus „Kohtumispaik Rooma 1810 – ühe kunstialbumi lugu“ (30. oktoober 2021 – 30. jaanuar 2022). Siinne väljapanek on Kasseli näituse edasiarendus. See toob Eestisse Blanckenhageni värskelt tähelepanu alla tõusnud albumi, kuid näha saab ka tema teisi Rooma kunstioste, mis praegu kuuluvad Tartu Ülikooli kogudesse.

Kuraatorid: Christiane Lukatis (Musemslandschaft Hessen Kassel), Kadi Polli (Eesti Kunstimuuseum)
Näituse kujundus ja graafiline disain: Tuuli Aule
Koordinaator: Mari-Liis Krautmann

Partnerid: Musemslandschaft Hessen Kassel, Tartu Ülikooli raamatukogu

Teosed näitusel