fbpx

Otsing

Rootsikeelne tuur: Nigulapäeva eri! Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel 09.05.2024 | 16.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitusetuur
Teemaüritus

Rootsikeelne tuur: Nigulapäeva eri! Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel

Nigulapäeval toimuv rootsikeelne tuur tutvustab Rode altari põnevat ajalugu ja ikonograafiat, ekskursiooni juhib kuraator Merike Kurisoo. Traditsiooniliselt on kevadise nigulapäeva puhul Niguliste kiriku peaaltari retaabel avatud terve päeva kõige pidulikumas vaates.

Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altariretaableid kogu Euroopas. Kappaltar telliti Lübecki meistri ja maalija Hermen Rode töökojast ning see valmis aastatel 1478–1481. Teosel on kujutatud rohkem kui neljakümmet erinevat pühakut ja piiblitegelast. Kappaltar läks maksma 1250 Riia marka – selle raha eest oleks saanud linnas ehitada kaks või kolm kivimaja. Niguliste kirik on pühitsetud pühale Nikolausele, kes oli laste, noorte tütarlaste, meresõitjate ja kaupmeeste kaitsepühak. Niguliste muuseum tähistab kaks korda aastas püha Nikolause mälestuspäeva ehk nigulapäeva: 6. detsembril, kui on pühaku surmapäev, ja 9. mail, kui tema säilmed jõudsid Barisse.

Näitusetuur on osa eriprogrammist „Eesti kunstist Euroopa keeltes“, mis tutvustab Eesti kultuuripärandit kuues erinevas Euroopa keeles. Ekskursioonid toimuvad Niguliste ja Adamson-Ericu muuseumides inglise, rootsi, ungari, portugali, hispaania ja taani keeles ning neid viivad läbi kunstimuuseumi kuraatorid. Tuurid tutvustavad Eesti kunsti keskajast tänapäevani ja annavad põneva sissevaate Eesti kultuuriajalukku.