fbpx

Otsing

Silmates maastikke. Perekond Värniku kogu 25.06.2022 – 30.09.2022

Tartu Linnamuuseum
Oskar Kallis. Soome maastik. Detail. 1913. Õli. Perekond Värniku kogu
Näitus

Silmates maastikke. Perekond Värniku kogu

Külli ja Peeter Värniku kunstikogu nurgakiviks on 1999. aastal perekondliku suursündmuse tähistamiseks soetatud Aleksander Vardi maal „Sügis“. Ehkki perekonnale kuulus varemgi kunstiteoseid, peamiselt 20. sajandi viimasest veerandist, otsustati teadlikult kollektsiooni looma asudes keskenduda 20. sajandi esimese poole kunstnikele, kes olid seotud Pallase kunstikooliga.

Iga teos on valitud kogusse teadmisega, et sellega hakatakse igapäevaselt koos elama, ruumi ja energiat jagama. Eero Epner on kirjutanud, et enne Teise maailmasõja puhkemist ei olnud Pallase koolkonna kunst eesti kodudes elitaarne nähtus. Ado Vabbe, Aleksander Vardi ja teiste toonases mõistes kaasaegsete kunstnike teosed ehtisid paljusid eluruume. Kunsti keskel ja kunstiga koos elamine oli kultuurse eluviisi norm. Nii võib öelda, et perekond Värniku kogusse kuuluvad kunstiteosed on jõudnud tagasi oma loomulikku konteksti – rikastama ja esteetiliselt vääristama elukeskkonda. Tartus eksponeerituna lisandub näitusele veel teinegi kojujõudmise mõõde: need teosed – mitmed neist Tartu ümbruse ja Lõuna-Eesti maastikuvaated – jõuavad tagasi oma sünnipaika.

Näitus on Eesti Kunstimuuseumi filiaalis Mikkeli muuseumis novembrist 2020 märtsini 2021 eksponeeritud väljapaneku laiendatud ja kohaspetsiifiliselt mõtestatud uusversioon.

Kuraator: Kerttu Männiste (Eesti Kunstimuuseum)
Näituse kujundus ja graafiline disain: Exporabbit