fbpx

Otsing

Silmates maastikke. Perekond Värniku kogu 28.11.2020 – 28.03.2021

Mikkeli muuseum
Täispilet: Mikkeli muuseum
9 €
  • Perepilet: Mikkeli muuseum
    18 €
  • Sooduspilet: Mikkeli muuseum
    6 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Oskar Kallis. Soome maastik. Detail. 1913. Õli. Perekond Värniku kogu
Näitus

Silmates maastikke. Perekond Värniku kogu

Esimest korda jõuab laiema publiku ette Külli ja Peeter Värniku kogu, mille tuumiku moodustavad maastikumaalid Pallase kunstikooliga seotud autoritelt. Perekond Värniku kunstikogu nurgakiviks sai 1999. aastal soetatud Aleksander Vardi maal „Sügis“. Järgnenud kümne aasta jooksul kujundati intensiivse kogumistegevuse käigus kollektsioon, kust leiab näiteid Oskar Kallise, Konrad Mägi, Ado Vabbe, Kristjan Tederi, Richard Sagritsa jt loomingust.

Näituse ülesehitus viib vaataja mööda aastaringi rännakule Eesti maastikes, kus vesihallidele kevadmuljetele järgnevad pillavalt värviküllased suvised ja sügisesed rannaääred ja põlluväljad ning talvised kiiskavad hanged. Omaette alateema moodustab valik graafikat, milles domineerivad inimeste ja loomade kujutised.

Näituse fookuses on maastikumaal kui ühtaegu reaalsete paikade ja vaadete jäädvustaja ning teisalt autorite loojanatuuri väljendaja. Nii on mitmed Lõuna-Eesti vaated pakkunud kogujatele äratundmisrõõmu ja kodusust, kehastades samas konkreetse kunstniku isikupärast maailmataju. Oma kogusse kuuluvate peisaažide puhul on perekond Värnik väärtustanud teostesse kätketud rahulikku ja positiivset energiat.

Huvi modernismi eri ilmingute vastu ning soov omada kogus võimalikult laia ülevaadet Pallase koolkonna autoritest on toonud kollektsiooni tuntud kunstnike iseloomulikke teoseid, aga ka ootamatu ja huvitava käekirjaga teostatud töid. Taiese kollektsiooni jõudmisel on alati tähtsat rolli mänginud üks kriteerium – kunstiteos peab kõnetama mõlemat omanikku ning sellega peab olema meeldiv eluruumi ja -keskkonda jagada.

Kuraator: Kerttu Männiste
Näituse kujundus ja graafiline disain: Exporabbit