fbpx

Otsing

Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas 09.03.2024 – 08.09.2024

Niguliste muuseum

Niguliste torn, 3. korrus

Täispilet: Niguliste muuseum
12 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    15 €
Jaakobus Vanem. Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Lübecki meistri Hermen Rode töökoda. 1478–1481. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas

Sarnaselt muu Euroopaga kuulus palveränd ka Liivimaal keskaegse eluolu juurde. Siit mindi nii kaugel kui ka lähedal asuvaisse pühapaikadesse, võõrsilt tulnud palverändurid külastasid omakorda siinseid rohkem või vähem tuntud kohti Vastseliinast Kastre linnuseni. Kõik see jättis omaaegsesse ainelisse kultuuri erinevaid jälgi, alustades kunstiteostest ja argiesemetel kasutatud sümboolikast ning lõpetades palverändurite rõivastuse ja reisilt kaasa toodud suveniiridega.

Käesolev näitus võtab kokku keskaegse Liivimaa asjaomase ainese, tuues esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.

Näituse eksponaadid pärinevad Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogust, Eesti Rahva Muuseumist, Eesti Ajaloomuuseumist, Tallinna Linnamuuseumist, Tartu Linnamuuseumist, Pärnu Muuseumist, Läti Ajaloomuuseumist ning Riia Ajaloo- ja Laevandusmuuseumist.

Kuraatorid: Erki Russow (Tallinna Ülikool), Anu Mänd (Tartu Ülikool), Tiina Kala (Tallinna Linnaarhiiv)
Näituse kujundus: Villu Plink
Graafiline disain: Jaana Ratas