fbpx

Otsing

Sirje Helme eriekskursioon näitusel „Nende meeltes on lõputu universum“ 24.04.2024 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
'Sirje Helme kuraatorituur Kumu 18. sünnipäeval. Foto: Enlil Sonn
Näitusetuur

Sirje Helme eriekskursioon näitusel „Nende meeltes on lõputu universum“

Kahel aprillikuu õhtul, kui muuseum on tavakülastusteks juba suletud, avaneb Kumu publikuprogrammi raames kunstihuvilistel eriline võimalus tutvuda 1980. aastate teise poole Itaalia ja Eesti kunstnike loomingulist dialoogi avava suure saali näitusega „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“. Publikuprogrammis osalejad saavad kunstiteadlase ja kuraatori Sirje Helme toel süveneda valitud kunstnike omanäolisesse loomingusse.

Väljapaneku üks eesmärke on pöörata tähelepanu 1980. aastate ehk „kadunud kümnendi“ Eesti maalikunstile ning selle tähendusele meie lähikunstiajaloos.

Näitus toob Itaalia erakogudest ja muuseumidest Eesti publiku ette esindusliku ülevaate 1970. aastate lõpus Itaalias moodustunud transavangardi rühmituse loomingust, mis on asetatud kõrvuti 1980. aastate teises pooles Eesti kunstivälja uuendanud Raoul Kurvitza (1961) ja Urmas Muru (1961) teostega. Kuigi sündinud teisel pool raudset eesriiet, on Kurvitza ja Muru külm ekspressionism – kunstnike endi antud nimetus – justkui Itaalia transavangardi põhjamaine peegeldus. Ühelt poolt hoidis kunstnikkond üleminekuaja päevapoliitikaga teatavat distantsi, teisalt jäid 1980. aastad Eesti iseseisvuse taastamisele järgnenud suurte muutuste taustal kunstiajaloole üsna ebahuvitavaks. Seetõttu vajab see kümnend veel aktiivset mõtestamist.

Sirje Helme on Eesti nimekamaid kunstiteadlasi-kuraatoreid, Eesti Kunstimuuseumi pikaajaline juht ning arvamusliider kunsti-, muuseumi-, aga ka laiemalt kultuurivaldkonna küsimustes ja teemadel. Lisaks õpetab ta kunstiajalugu Tartu Ülikoolis, kus on olnud ka vabade kunstide professor; 20. sajandi Eesti maalikunsti ajalugu Eesti Kunstiakadeemias ning ta on „Eesti kunsti ajaloo“ 6. köite üks autoreid. Sirje Helme oli Kumu kunstimuuseumi esimene direktor ning juhtis enne seda Kaasaegse Kunsti Eesti Keskust ning kirjastust Kunst.

Kohtade arv on piiratud, mistõttu soovitame piletid varakult soetada.
Pileti hind: 20 €
Piletid saadaval Fientas.

Üritus on osa näituse „Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism“ publikuprogrammist.