fbpx

Otsing

Värvide tants. Soome modernistlik kunst 04.03.2023 – 20.08.2023

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Väinö Kunnas. Punane tants. Detail. 1927. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Värvide tants. Soome modernistlik kunst

Käesoleval näitusel on esindatud Soome 20. sajandi esimeste kümnendite otsijad ja mässajad: silmapaistvad maalikunstnikud Alvar Cawén, Väinö Kunnas, Jalmari Ruokokoski, Tyko Sallinen, Yrjö Ollila ja teised, kes poliitiliselt motiveeritud kunsti asemel soovisid väljendada kunstniku sisemist kogemust ja subjektiivseid loomingulisi valikuid.

20. sajandi esimestel kümnenditel loodud modernistlik Soome kunst sündis kahe vastandliku suundumuse mõjuväljas: ühelt poolt romantiseeriv rahvuslike müütide ja sümbolite loome, teisalt Lääne-Euroopast lähtunud uuenduslikud, kunstniku ja kunstiteose individuaalsust ja autonoomiat väärtustavad voolud. Helsingis toimunud Belgia ja Prantsuse postimpressionistide (1904) ning Edvard Munchi loomingu (1909) näitused inspireerisid lühiajalist, kuid säravat värvide läbimurret ning värviotsingute ajajärku Soome kunstis. Jõulises, robustsuseni vahetus ekspressionismis nähti elujõu, eneseiroonia ja teatava kareduse kui üdini soomelike väärtuste väljendust, samas heideti ette rahvuslikust väärikusest eemaldumist.

Näitus toob vaatajateni Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluvad teosed 20. sajandi alguse Soome kunstnikelt ning paigutab need autorite loomingu ja Soome kunsti modernistlike arengute laiemasse konteksti. Väljapaneku fookuses on inimene ning kunstnike huvi inimese kehalise ja psüühilise olemuse vastu. Reaalselt eksisteerinud isikute portreede kõrval leidub ka metafüüsilise ja spirituaalse alatooniga teoseid, milles inimese eksistentsi ja suhteid teda ümbritseva keskkonnaga nähakse üldistatud ja sümboolses võtmes.

Raamat

  • Näitusega kaasneb raamat, millele teevad kaastööd Ateneumi kunstimuuseumi kuraator Timo Huusko, kunstiajaloolane PhD Erkki Anttonen ja kunstiteadlane Eero Epner.
Raamat e-poes

Seminar

Ettekannete videod

Meeskond

Kuraator: Kerttu Männiste
Näituse kujundus: Exporabbit
Graafiline disain: Külli Kaats

Koostööpartnerid: Soome Rahvusgalerii – Ateneumi kunstimuuseum, HAM Helsingi kunstimuuseum, Didrichseni Kunstimuuseum, erakogud

Pressikajastused