TAB 2022 satelliitnäitus: Ingvar Toomas Heamägi “Vaikne mägi” 14.09.2022 – 06.11.2022

Kumu kunstimuuseum
Ingvar Toomas Heamägi. Nimetu. Detail teosest. Foto. 2014
Näitus

TAB 2022 satelliitnäitus: Ingvar Toomas Heamägi “Vaikne mägi”

Asukoht: Kumu sisehoov, jalakäijate tunnel

”Kui kaua läheb aega, et keskkond sind omaks võtab – aasta, poolteist, kümme, sajand, mitu inimpõlve? Millised on reglemendid templis, milles sa elad, kus on su ohverdusaltar? Kas sa oled oma aias viljapuid lõiganud, mulda öösel kastnud, ajal mil kosmos sulle ülevalt tagasi naeratab? Olid talud, siis sõjalennuväli, lõpuks mitmekorruselised majad. Lasnamägi on lahtimurtud paekivitükk, mis asub vertikaalselt vaeses mullas elumajade, koolide, lasteaedade, sotsiaalkeskuste ning rehvivahetusputkadega. Lasnamägi näitab ennast tihti sõjauudistes – ta on kollektiivses alateadvuses midagi kivimurru, karjääri sarnast, meenutades Groznõi suurtükkide tules murruna allalangevate majade fassaade. Donetskis pakuvad aga majamäed varju raketikompleksile Grad valitsusvägede eest. See keskkond on laetud frustratsioonist, millesse on aimduslikult sissekodeeritud häving.”

“Vaikne mägi” on Ingvar Toomas Heamägi lavastuslik dokumentaalprojekt, mis keskendub Lasnamäe, kui universaalse tegevuspaiga, elukeskkonna olemusele ja kaduvusele. Sellesarnast võib kogeda nii Õismäel, Mustamäel, Tartu Annelinnas, aga ka Lätis, Leedus ja Ukrainas. Jäädvustades stereotüüpseid arusaamu paneelrajoonidest, elanikest ja tühjusest, tuleb peidust välja elu ilu ja valu.

Teosed on ajakohased oma käsitlusega sõjast, täpsemalt sõja algusest Donbassis 2014. aastal (näitusefotode jäädvustamise aeg). Näituse “Vaikne mägi” asukoht – Kumu jalakäijate tunnel – on samaaegselt nii ühenduslüli Lasnamäe ja Kadrioru vahel, kultuurikants kui ka pommivarjend.

12 fotost ja videoinstallatsioonist/filmist koosnev näitus on osa Eesti ühe olulisema arhitektuuri-kultuurilise sündmuse Tallinna arhitektuuribiennaali (TAB 2022) avalikust programmist.

TAB 2022 peateema on „Söödav; Ehk arhitektuurne ainevahetus” ning kuraatoriteks Areti Markopoulou (Hispaania) ja Lydia Kallipoliti (USA).

TAB 2022
Näitus paikneb Kumu kunstimuuseumi sisehoovis asuvas jalakäijate tunnelis.
Sissepääs näitusele on tasuta.