Tadeusz Kantor. Poola avangardist ja teatriuuendaja 09.09.2011 – 18.12.2011

Näitus

Tadeusz Kantor. Poola avangardist ja teatriuuendaja

Asukoht: 4. korrus, B-tiib

Publikule on vaatamiseks toodud Kantori teatrit ning kujutavat kunsti ühendav looming – alustades legendaarsetest lavarekvisiitidest, etenduste ja häppeningide dokumentatsioonidest kuni maalide ning visanditeni. Kõigi näitusekülastajate vahel loositakse välja reis kahele Krakówisse.

“Näitusel eksponeeritakse Kantori lavastuste keskseid rekvisiite, millel oli etendustes võtmeroll,” ütles näituse koordinaator Ellu Maar. “Kantor oli ise oma lavastuste stsenograafiks ja seetõttu oli tema loodud lavaobjektidel etenduses oluline iseseisev väärtus, need olid näitlejaga võrdväärsed lavakeele osad. Lisaks tutvustab näitus teda ka maalikunstnikuna.”

Näitus keskendub aastatele 1960–1975, kui Tadeusz Kantor (1915–1990) lavastas koos 1955. aastal loodud eksperimentaalteatri Cricot 2-ga (mille kaasasutajaks ta oli) dramaturgi ja kunstniku Stanisław Ignacy Witkiewiczi avangardsetel näidenditel põhinevad “Väikeses häärberis” (1961), “Hullumeelne ja nunn” (1963), “Vesikana” (1967) ja “Kaunitarid ja värdjad” (1973). Ajajärgu loominguvaliku lõpetavad tööd, mis on seotud lavastuse “Surnud klass” (1975) eduga maailmas – viimane põhines Witkiewiczi, Witold Gobrowiczi ja Bruno Schultzi tekstidel.

Lavastused markeerivad ühtlasi erinevaid etappe Kantori loomingus, millele kunstnik andis nimetused Informalistlik teater, Nullteater, Häppeningiteater ning Surmateater. Ajavahemikul 1966–1969 viis Kantor koos Cricot 2 trupiga läbi rea Poola esimesi häppeninge.

Lisaks teatrialasele tegevusele tutvustab näitus Kantorit ka maalikunstnikuna. 1950. aastatel viljeles Kantor esimesena Poolas informalismi – pärast sõda Euroopas ja eriti Prantsusmaal levinud abstraktset maalilaadi. 1960. aastatel kujunes Kantori loomingu tunnusmärgiks “amballaaž” (tuletatud prantsuskeelsest sõnast “pakkimine”), mis leidis väljenduse lõuendile kinnitatud ülemaalitud objektides nagu pakendid, vihmavarjud jne. 1970. aastal Varssavi Foksal galeriis vihmavarjumaalidega läbi viidud aktsioon “Multipart” iseloomustab hästi Kantori loomingu protsessuaalset ja sekkumisele suunatud tahku.

Esimene Kantori loomingut tutvustav näitus Eestis on koostanud Krakówis asuva Tadeusz Kantori loomingu dokumenteerimise keskuse Cricoteka, Krakówi Starmach galerii, Wrocławi rahvusmuuseumi, Częstochowa muuseumi ja Poola erakogude põhjal.

Väljapanek on sündinud koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga Tallinnas. Näituse patroonid on kultuuriminister Rein Lang ja Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvusliku pärandi minister Bogdan Zdrojewski. Näituse peatoetaja on Adam Mickiewiczi Instituut.

Näitusega kaasneb loengute ja dokumentaalfilmide programm ning ilmub kataloog.

Kõigi näitusekülastajate vahel loositakse välja reis kahele Krakówisse, mille on välja pannud LOT Polish Airlines, Poola Suursaatkond, Cricoteka keskus ja Krakówi rahvusgalerii.

Kuraator: Józef Chrobak (Cricoteka)
Koordinaator: Ellu Maar