fbpx

Otsing

Talvejazz 2023: Peedu Kass Momentum feat. Bugge Wesseltoft (Eesti-Norra-Läti) 13.02.2023 | 19.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet
25 €

Täispilet 25€

Sooduspilet 20€

Momentum. Foto: Magnus Heinmets
Kontsert

Talvejazz 2023: Peedu Kass Momentum feat. Bugge Wesseltoft (Eesti-Norra-Läti)

Asukoht: Kumu auditoorium

Bugge Wesseltoft klahvpillid
Peedu Kass kontrabass
Kristjan Randalu klaver

Kaspars Kurdeko trummid

 

Bassist ja helilooja Peedu Kass on hinnatud muusik Eesti ja Euroopa jazzilavadel. Tema asutatud ansambel Peedu Kass Momentum kohtub Talvejazzil intrigeerivas koosseisus, sest bändiga liitub Norra armastatud klahvpillimängija, helilooja ja produtsendi Bugge Wesseltoft, esitledes ansambli liikmete ühistööna valminud muusikat mitmest aastast läbi Norra silmapaistva jazziuuendaja improvisatsioonilise nägemuse. Wesseltofti pärusmaaks on kontserdil klahvpillid, elektroonika ja heliefektid. Bugge läheneb muusikale vabameelselt, usaldades oma intuitsiooni ja kogemust. „Jalgpallis kutsutakse seda rolli „liberoks“. Kuna Bugge Wesseltoft ja Kristjan Randalu on pianistidena erinevad, siis selline koostöö lisab muusikale hoopis uue dimensiooni,“ loodab Peedu Kass.

 

Peedu Kass on kirjutanud muusikat orkestritele („Hiiglase hällilaul“, „Seitse fragmenti“ jt), erilistele koosseisudele („Ood metsale“, „Bachi kütkeis“ jt) ja mitmetele jazzansamblitele. Tema pillimäng kõlab rohkem kui 30 heliplaadil, järjest enam ka albumeil väljaspool kodumaad. Kontsertreisid on viinud teda pea kõikjale Euroopas ning ka USA, Jaapani ja Austraalia publiku ette. Eesti muusikasõbrad teavad hästi Peedu Kassi ka koosseisudest Miljardid, Erki Pärnoja: Efterglow, Anna Kaneelina ja mitmetest teistest.

 

Peedu Kass on lõpetanud Sibeliuse Akadeemia magistrantuuri (2014) ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzmuusika osakonna bakalaureuseõppe (2011), tudeerinud ka Aarhusi Kuninglikus Muusikaakadeemias, Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias, Helsingi Metropolia kõrgkoolis ja Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis. Oma kompositsiooni-alaseid teadmisi on ta täiendanud Tõnu Kõrvitsa ja Raul Söödi juures. Peedu Kass on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud. 2022. aastal omistati Peedu Kassile Jazziauhindadel Aasta Jazzihelilooja tiitel.

 

Bassisti jazzikoosseisudest on tuntuim Peedu Kass Momentum. Trio mängib kaasaegset jazzi, mis on selge kõlaga, põhjamaiselt karge ja pakatab rütmilisest intensiivsusest. Bändi liikmeteks on asutaja ja bassist Peedu Kass, rahvusvahelise haardega pianist Kristjan Randalu ja värskelt liitunud läti trummitalent Kaspars Kurdeko. 2017. aasta Eesti Jazziauhindadel pälvis ansambel Aasta jazzansambli tiitli. Trio on tunnustust võitnud ka rahvusvaheliselt – esinetud on viieteistkümnes riigis sh ka mainekal Euroopa uut jazzi tutvustaval festival jazzahead! Bremenis ning samuti London Jazz Festivalil.

 

Kodumaistele jazzisõpradele juba tuttav Bugge Wesseltoft on Norra isikupärasemaid muusikuid, kelle looming on suunanud Norra jazzi uutele radadele. Tema muusikas põimuvad jazzi, rocki, funki, technoambient’i jt elemendid, ansamblites New Conception of Jazz ja Rymden kasutab ta ohtralt ja põnevalt elektroonikat. Muusikuna on Wesseltoft autodidakt – visionäär. Ta on järginud oma põhimõtet öeldes: „Ma ei taha olla ühegi suure muusiku järjekordne koopia, olgu see minevikus või olevikus: ma ei näe sellel mõtet. Nii palju häid asju on varemgi tehtud, oluline on leida oma kõla.“ Selle kõla leidis ta ansambliga New Conception of Jazz, mille muusik asutas oma plaadifirmaga Jazzland samal 1995. aastal. New Conception of Jazz uudset kõlamaailma said nautida Jazzkaare kuulajad 2002. aastal.  2011. aasta Jõulujazzil esines pianist intiimse soolokavaga „ It’s Snowing On My Piano“ ning 2020. aasta Jazzkaarel aga võimsa rokiliku ansambliga Rymden.