fbpx

Otsing

Tartu sõpruskond ja Ülo Sooster 05.12.2014 – 29.03.2015

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Valve Janov. Kala Karlova kohal. 1960. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Tartu sõpruskond ja Ülo Sooster

Asukoht: 4. korrus, B-tiib

Näitus “Tartu sõpruskond ja Ülo Sooster” on pühendatud viimastest pallaslastest koosneva Tartu sõpruskonna ja Moskva põrandaaluse kunsti legendi Ülo Soosteri vahelisele läbikäimisele.

Ülo Soosterit on ikka ja jälle esitletud kui suurt üksiklast, kuid selle nõukogude perioodi legendaarsema eesti kunstniku elus ja loomingus oli oluline koht tema kunstnikest sõpradel Tartus, Moskvas ja Tallinnas. Näituse fookuses on Ülo ja tema õpinguaegsete Tartu sõprade vaheline läbikäimine ja seni alahinnatud ideederinglus 1950. aastate lõpus ja 1960. aastatel – kümnendil, mis jääb loominguliseks kõrgajaks nii Tartu sõpruskonna kunstnikele kui ka 1970. aastal varalahkunud Soosterile.

Suur osa näitusel ja näitust saatvas raamatus ära toodud töödest 1960. aastatel avalikkuse ette ei jõudnud, kuuludes nüüdsel ajal ometi nii Tartu kui Tallinna kunstimuuseumide kogudesse ning samuti kuulsasse Norton ja Nancy Dodge’i nonkonformistliku kunsti kollektsiooni New Jerseys.

Näitus on hommage kunstnike kodudele, kus toona nii kohtuti ja pidutseti kui ka tehti, nauditi ja hoiti kunsti, mille kuulumises Eesti sõjajärgsesse kunstiuuendusse praegusel ajal keegi enam naljalt ei kahtle.

Näitusega kaasneb samanimeline raamat, mis on avalöögiks Kumu kunstimuuseumi uuele, 4. korruse B-tiiva näitusi saatvale trükiste sarjale „IV B. Täiendusi nõukogude aja kunstiloole”.

 

Kunstnikud:
Ülo Sooster, Valve Janov, Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Lüüdia Vallimäe-Mark, Heldur Viires

Näituse kuraator: Liisa Kaljula
Näituse kujundaja: Flo Kasearu
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule

Toetaja:
Eesti Kultuurkapital