fbpx

Otsing

Teekond Hommikumaale. Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) reisid ja kollektsioon 27.05.2017 – 01.10.2017

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Karl August Senff. Orientalist Otto Friedrich von Richteri portree. 1816. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Teekond Hommikumaale. Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) reisid ja kollektsioon

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi koostatud ja Kadrioru kunstimuuseumi jaoks täiendatud näitus keskendub 19. sajandi alguses noore baltisaksa orientalisti ja ränduri Otto Friedrich von Richteri (1791–1816) uurimisreisidele Egiptusse ja Ees-Aasiasse.

Tartumaal Vastse-Kuuste mõisas sündinud Richter õppis klassikalist filoloogiat ja orientalistikat Moskvas, Heidelbergis ja Viinis. Seejärel suundus ta 1814 uurimisretkele Türki, 1815 aga Egiptusse ja Nuubiasse, olles üks esimestest selle piirkonna kultuurivaramu uurijatest. Paraku suri ta ootamatult 1816 Smürnas (tänapäeva Izmir Türgis).

Suurem osa tema poolt kogutud ja Tartu Ülikoolile üle antud Egiptuse muististest asuvad tänapäeval Venemaal Voronežis, kuhu need evakueeriti Esimese maailmasõja eest. Seetõttu asendavad neid näitusel Vana-Egiptuse kultuuriga seotud kunstiteosed, mis pärinevad teistest Eesti kogudest. Küll aga eksponeeritakse näitusel Richteri kirju kodustele, joonistusi ning päevikuid ja nende publikatsioone. Neile lisanduvad Egiptuse materiaalse kultuuri näited – amuletid, jumal Osirise kujud ja ušebtid (kujukesed, mis abistasid hinge teispoolsuses) Eesti Ajaloomuuseumi ja Pekka Erelti kogust.

Erinevalt Tartu väljapanekust, mille tähelepanu keskmes oli peale Richteri reisi just Egiptuse kultuuri erinevate aspektide tutvustamine, pöörab käesolev näitus suurema tähelepanu Richteri teekonnal külastatud piirkondade arhitektuuripärandile. Seetõttu võetakse lähema vaatluse alla ka 18. sajandi lõpus Euroopat tabanud Egiptuse-vaimustusest mõjutatud graafikasarjad, mis tutvustavad Richteri poolt külastatud paikade muistiseid. Kuigi need sarjad on loonud teaduslikul eesmärgil uurimisretkedel viibinud teadlased ja kunstnikud, vaheldub neis asjalik täpsus vahetu elamuslikkusega.

19. sajandi esimesel poolel Euroopas ilmunud gravüüride kõrval paistavad silma Tartu Ülikooli arhitekti J. W. Krause Idamaa-ainelised seepiajoonistused, mis asuvad praegu Tartu Ülikooli Raamatukogus. Tegemist on omaaegsete teaduslike reisikirjade illustratsioonide koopiatega, mille loomine võimaldas teemasse sisse elada ning reisida nende kaudu tagasi teistesse maadesse ja aegadesse.

Näitusel esitatud originaalesemed ja -graafika, informatiivsed sissevaated Egiptuse kultuuri ja selle uurimisse, Richteri kirjad ja päevikud Rahvusarhiivist ning mängulised väljapanekuobjektid võimaldavad vaatajal koos Otto von Richteriga mõttes mööda Hommikumaad rännata.

Näituse kuraator: Anu Allikvee (Kadrioru kunstimuuseum) ning Jaanika Anderson ja Kristiina Tiideberg (Tartu Ülikooli kunstimuuseum)
Näituse kujundaja: Silver Vahtre

Näitus on valminud koostöös Tartu Ülikooli kunstimuuseumiga