fbpx

Otsing

Terra Incognita: tuttav lõpmatus 12.06.2016 – 12.09.2016

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitus

Terra Incognita: tuttav lõpmatus

Asukoht: Kumu sisehoov

2000. aastateks on kõik paigad maakeral satelliidifotodelt vaadeldavad – foto silm on näinud kogu inimkasutuses olevat ruumi. Mõte sellele loob kujutelma üleni arhiveeritud maailmast, arvelevõetud ruumist, kus avastusretkedel ei ole enam endist tähendust.

Mida tähendab tundmatu maa mõiste meie jaoks praeguses ajahetkes?

Hubble’i kosmoseteleskoop on võimeline tegema pilte 13 miljardi aasta tagustest galaktikatest. Võib-olla saab tundmatust otsida ka lähemalt. Kui detailideni kaardistatud maailmast saab iseenese muuseum, võib muuseum muutuda  millekski eksootiliseks – ja avastus võib peituda arhiivis.

Terra Incognita võtab lähtepunktiks vähekasutatud ala Kumu muuseumi siseõues. Arhitektuursed aiateed ja kosmodroomiline siseõu tekitavad tunde utoopilisest vahejaamast – ja muuseum on seal tõesti kontrastsete piirkondade vahelüliks: tunnel aia lõpus viib otse nõukogude-aegsele Lasnamäele, trepid alla Kadrioru parki.

Kunstnikud on oma töödes keskendunud just sellele paigale, muuseumi vabale ja kõrvalisemale alale – avades siit aga teed kohtadesse, milleni on võimalik jõuda vaid ettekujutuste kaudu. Samuti võib ilmneda, et tundmatu tumeaine võib jääda hoopis kaardilugeja sisepiiridesse.

Näitusel eksponeeritavad teostes liidetakse omavahel muuseum ja meteoriit, luuakse reaalne ühendus Jupiteri ja muuseumikülastaja südamelöökide vahel. Muuseumi hoovis tekitatud kõladest komponeeritakse tormilaine. Kadrioru pargi naabrusesse tekib lilledest märk, mida mõistavad lugeda NATO lendurid.  Muuseumisse kerkib digitaalne pagulasküla.

Näitus avatakse 12. juunil 2016, päikeseloojangul kell 22.36. Uksed on avatud alates 21.30.

Näitus on ühendatud Riia Skulptuurikvadriennaal 2016 programmiga.

Kunstnikud:
Kasper Bosmans (BE)
Aksel Haagensen (EE)
Jacob Jessen (DK)
Marianne Jõgi (EE)
Hanna Piksarv (EE)
Kim de Ruysscher (BE)
Kati Saarits (EE)
Augustas Serapinas (LT)
Sten Saarits / Sven Sosnitski (EE)
Philippe van Wolputte (BE)
Armands Zelchs (LV)

Kuraator: Kirke Kangro

Toetajad:
Eesti Kultuurkapital, Flanders State of the Art, Hasartmängumaksu Nõukogu, Flores Aed OÜ, Akukon OÜ, Chika OÜ