fbpx

Otsing

Tiina Kala loeng. Patt ja lepitus. Indulgentsid keskaegsel Liivimaal 18.04.2024 | 17.00

Niguliste muuseum
Täispilet: Niguliste muuseum
14 €
  • Perepilet: Niguliste muuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Niguliste muuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Tallinna Püha Vaimu kiriku peaaltari retaabel. Detail. Lübecki meistri Bernt Notke töökoda. 1483. EELK Tallinna Püha Vaimu kogudus
Loeng või vestlus

Tiina Kala loeng. Patt ja lepitus. Indulgentsid keskaegsel Liivimaal

Palveränd võeti tihti ette pattude lepitamiseks või lootuses lühendada ajalikku patukaristust. Sellist leevendust lubasid piiskoppide, kardinalide või paavsti välja antud indulgentsiürikud, mis kutsusid üles hardus- ja meeleparandustegudele mõnes pühakojas või ärgitasid aineliselt toetama mõnda ettevõtmist.

Loengus käsitletakse indulgentsiürikute tähendust, tutvustatakse väljapaistvamaid Liivimaa pühakodadele väljastatud indulgentse ja arutletakse nende hankimise viiside ning mõju üle kohalikule kirikuelule.

Loeng on osa Niguliste muuseumi näituse “Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas” (09.03.2024–08.09.2024) publikuprogrammist.

Erki Russowi kureeritud näitus võtab kokku keskaegsete liivimaalaste palverändudega seotud materiaalse ainese, tuues esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.