fbpx

Otsing

Ühest sajandist teise. Kristjan Raud ja Paul Raud 22.06.2006 – 08.10.2006

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Vasakul: Paul Raud. Naise portree. 1911. Õli. Eesti Kunstimuuseum / Paremal: Kristjan Raud. Kalevipoja sõit Põhjamaale (Sõit maailma otsa). 1935. Süsi. Eesti Kunstimuuseum
Näitus

Ühest sajandist teise. Kristjan Raud ja Paul Raud

Asukoht: 2. korrus, suur saal

Eesti rahvusliku kunsti alusepanijate, kaksikvendade Kristjan ja Paul Raua looming on eestlastele suhteliselt tuttav, seda eeskätt tänu Kalevipoja illustratsioonidele. Aastate jooksul on aga vaatepunkt 20. sajandi alguse kunstile muutunud ning kaasaeg teinud olulisi korrektiive ja ümberhindamisi. Üha rohkem väärtustatakse 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse sümbolismi, mis on olnud aluseks paljudele hilisematele mõtteviisidele.

Näitus keskendub mitte niivõrd Kristjan Raua rahvusromantilisele loomingule, vaid pigem esitab tema loomingut tervikuna kui omapärast sümbolismi. Paul Raud, kelle loomingut on senini vaadeldud pigem traditsioonilisemas võtmes, astub vaataja ette hoopis mitmekülgsema kunstnikuna – 20. sajandi alguse modernse maalijana. Näitus kutsub avastama kahe venna loomingu kokkupuutepunkte, millele senistes käsitlustes pole suuremat tähelepanu pööratud.

Mahukas, 300 kunstiteost koosnev näitus sisaldab nii Eesti Kunstimuuseumi kui ka erakogude teoseid, viimased eeskätt Helge Raud-Pihelga erakogust. Osa näitusel olevatest teostest tulevad selle näituse raames esmakordselt avalikule eksponeerimisele.

Kuraator: Mai Levin