fbpx

Otsing

Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis 10.04.2018 – 15.07.2018

Orsay muuseum, Pariis
Johann Walter. Talutüdruk. Detail teosest. U 1904. Läti Rahvuslik Kunstimuuseum
Näitus

Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis

Pariisis Orsay muuseumis avatud näitusel „Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ (Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes) on väljas Eesti, Läti ja Leedu sümbolistlik kunst alates 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näitusega tähistatakse Pariisis Balti riikide iseseisvuse 100. juubelit. Näituse patroonid on Prantsusmaa, Eesti, Läti ja Leedu president, kes ka avamisel näitust külastasid. Eestist osales avamisel ka kultuuriminister Indrek Saar.

Rahvusvaheline näitus sündis koostöös nelja Baltikumi muuseumiga: Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumiga. Näituse peakuraator on prantsuse väljapaistev sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti. Pariisi jõuab kokku 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt, nagu Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Janis Rozentāls, Konrad Mägi, Kristjan Raud, Nikolai Triik jt. Pariisi järel näeb näitust sügisel Kumu kunstimuuseumis ning seejärel lähiaastatel ka Lätis ja Leedus. Näitusega Pariisis kaasneb mahukas prantsuskeelne illustreeritud kataloog ja valmib Baltimaade kultuuri tutvustav telefilm Arte kanalilt.

Kuraator Rodolphe Rapetti rõhutab Euroopa sümbolismi ja selle kaasa toodud eneseteadvuse lahutamatut seost Balti riikide iseseisvumisega pärast Esimest maailmasõda. Näitus demonstreerib erinevate välismõjude ja kohaliku kultuurivälja vahelist dünaamilist mängu, millest on alguse saanud kunstnike isiklik loominguline keel. Rapetti sõnul on Baltimaade kunstnikud argikultuuri-, folkloori- ja maastikuelemente kasutades suutnud luua täiesti unikaalse kunstinähtuse. Näituse kolm põhiteemat – „Müüdid ja legendid“, „Hing“ ja „Maastik“ – väljendavad kunstnike vaimustust romantiliste jutustuste, inimese individuaalse sisemaailma ja loodusmüstika üle.

Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme selgitab: „Me ei ole oma kunstiklassikat kuigi tihti saanud suurel rahvusvahelisel areenil tutvustada, meid lihtsalt polnud Euroopa riikide hulgas, kui suured 20. sajandi kunstiajalood pärast Teist maailmasõda kokku kirjutati. Nüüd on nii see tagasitulemise aeg kui ka võimalus olemas. Olen kindel, et meie kunstnike looming on võimeline pakkuma uut ja huvipakkuvat vaatenurka Euroopa modernismi klassikasse.“

Näitus toimub osana Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustuste rahvusvahelisest programmist, mille jooksul toimub juubeliaastal rohkem kui 100 üritust üle kogu maailma. Eesti Kunstimuuseumi rahvusvahelise suuna programm alustas eelmisel aastal Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algusega, mille raames jõudis Eesti Kunstimuuseumi ja välisprogrammi koostöös Brüsseli kunstikeskusesse Bozar Eesti kaasaegse kunsti näitus „Ekraani arheoloogia. Eesti näide“ ja Rooma muuseumisse Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea Konrad Mägi suurnäitus. Käesoleva aasta jaanuaris avati Washingtonis koostöönäitus „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades“ koostöös sealse Rahvusgaleriiga. Nii Konrad Mägi kui ka Michel Sittowi näitusi näeb 2018. aasta teisel poolel Kumu kunstimuuseumis.

Vaata ka Kumu kunstimuuseumis toimunud samanimelise näituse veebilehte.