fbpx

Otsing

Vägevad kaaslased, kenad aksessuaarid. Kassid ja koerad renessanss- ja barokk-kunstis 04.11.2020 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Täispilet: Kadrioru kunstimuuseum
12 €
  • Perepilet: Kadrioru kunstimuuseum
    24 €
  • Sooduspilet: Kadrioru kunstimuuseum
    8 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Charles Jervas (Jarvis, 1675–1739). Paul de Vosile (u 1591–1678) atribueeritud teose järgi. Koerad ja natüürmort. Detail. 1730. aastad. Õli, lõuend. Riiklik Ermitaaž
Loeng või vestlus
Publikuprogramm

Vägevad kaaslased, kenad aksessuaarid. Kassid ja koerad renessanss- ja barokk-kunstis

Kunstiajaloolane Anu Allikvee tutvustab koerte ja kasside kujutamist varauusaja kunstis.
4. loeng sarjast: Kunstiajaloo lühikursus „Kassid, koerad ja kunstnikud“

Koerad olid siis kõige olulisemad jahistseenidel, kehastades jahi kirglikku olemust. Samuti täiendasid nad hästi mütoloogilisi stseene. Žanristseenides olid koerad osa olustikust. Natüürmortidel on koerad-kassid kontrastiks surnud loomadele ning loovad pinget. Portreedel on võimsad koerad oma isandate vaimse jõu ja võimu atribuut. Sülekoerad ja harva ka kassid lisavad aga daamide portreedele naiselikku õrnust. Lastele on koerad võrdväärsed seltsilised, kuid kassid jäävad tihti kannatavaks pooleks. Seda, et koerte-kasside kujutamine ei jäänud neil ajastutel marginaalseks tõestavad näiteks Leonardo da Vinci joonistused kassist. Ka tema kaasaegsete Tiziani, Albrecht Düreri ja Lucas Cranachi töödelt leiab mõnegi varjatud sõnumit kandva kassi või koera. Pigem toredate kaaslaste kui allegooriatena on neid loomi kujutanud manerismi ja baroki suurkujud nagu Paolo Veronese, Annibale Carracci, Anthony van Dyck, Paul Rubens ja mitmed teised.

Anu Allikvee on lõpetanud 1985. aastal Tartu Ülikooli kunstiajaloolasena. Töötanud Eesti Kunstimuuseumis alates 1983. aastast teadurina. Alates 2000. aastast Kadrioru kunstimuuseumi välisgraafika osakonna kuraator. Oma uurimistöös on Anu Allikvee varem keskendunud baltisaksa kunstile, nüüd Lääne–Euroopa graafikale.
Ta on kureerinud näitusi, avaldanud erialaseid artikleid, osalenud teaduskonverentsidel Eestis ja Saksamaal, koostanud näitusekatalooge ning artikleid. Anu Allikvee on kunstiringkondades tuntud kui detektiiv, kes annab tundmatute kunstnike tundmatutele töödele tagasi nende nimed ja koha tulevases kunstiajalookirjutuses. Samas iseloomustab Allikveed oskus teha suuri üldistusi ja head nalja, mis muudavad tema loengud kütkestavaks. Inimesena on Allikvee suur kasside sõber, kes ise on päästnud kindlast surmast ühe tänavakassikese elu ning teinud temast Eesti Ekspressi superstaari.

Kursuse üldtutvustus

Loengutes käsitletakse kahe paljudele nii lähedase ja armsa looma – koera ja kassi – kujutamist kunstis läbi aegade, pöörates tähelepanu loomakujutiste erinevatele tähendustele ning loomadesse ja laiemalt loodusesse suhtumise muutumisele. Kronoloogiliselt ülesehitatud 7-osaline kursus tutvustab koera ja kassi kujutamist erinevates tsivilisatsioonides ja kultuurides ning maailmakuulsaid kunstnikke, keda traditsioonilises kunstiajaloos tuntakse kui madonnade või kõrtsistseenide, natüürmortide või portreede, maastike või laevade kujutajatena.