fbpx

Otsing

Väliseesti foto 08.10.2010 – 19.12.2010

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Eric Soovere. Perega kodu juures Cincinnatis. Detail teosest. 1953. Erakogu
Näitus

Väliseesti foto

Asukoht: 4. korrus, B-tiib

Näitus “Väliseesti foto” on esmakordne katse esitada väliseesti temaatikat fotograafia kaudu. Näitus tutvustab 1944. aastal Eestist lahkunud või juba võõrsil sündinud fotograafide loomingut ning valikut väliseesti fotoarhiividest. Kümnekonna fotograafi seas on nii Eestis varem tuntud kui ka seni tundmatuid nimesid.

Fotograafid Karl Hintzer ja Eric Soovere on jäädvustanud põhjalikult eestlaste elu Saksamaa põgenikelaagrites, Soovere fotod jätkavad lisaks sellele aga ka jutustust kohanemisest eluga USAs 1950. aastatel. Sõjajärgses USAs tegutses ka õhujõudude aerofotograaf Olavi Maru, kes pildistas külma sõja algusaastatel luure eesmärgil lennukitelt Nõukogude Liidu õhupiiri. Ameerika 1950. aastate fotoarengute tutvustamist jätkab edukas Kanada reklaamifotograaf Vello Muikma, kellelt on lisaks reklaamfotodele esindatud ka meisterlikud portreed kirjanik Arvid Viirlaiust, kunstnik Ruth Tulvingust, vaimulik Oskar Puhmist jt. Naisiluvõimlejate pildistamise traditsiooni esindab USAs elav Salme Parming.

Rootsi pressifotograaf Rein Välme tegi sõjajärgse ajakirjandusfoto traditsioonis reportaaže Ida-Euroopas ja Venemaal, aga ka Kesk- ja Lõuna-Euroopas ning Sri Lankal ja dokumenteeris Teist Vatikani Kirikukogu 1965. aastal. Kohaliku publiku jaoks on aga olulisim tema 1970. aastate alguse fotoreportaažid Tallinnast, kus ta on jäädvustanud kriitilises, peaaegu satiirilises võtmes Nõukogude eluolu, paraade jne. Teise põlve pagulane, Rootsis Olav Heinmets, tegeleb mälu ja mäletamise teemaga nii Norrköpingi vana industriaalkompleksi seerias (1984) kui ka 1968–1990 valminud fotoseerias “Kodu”. National Geographicu ajakirjanik Priit Vesilind on olnud pikaajaliselt pühendunud Eesti käekäigu tutvustamisele ajakirja lugejaskonna seas. Näituse toob tänapäeva Hollywoodis filmioperaatorina tegutsev Alar Kivilo urbanistlike ülesvõtetega Los Angelesest, Kanada võttepaikadest jm. Näitusele on koondatud ka valik väliseesti ajalehe “Teataja” fotoarhiivist ning Rootsi Eestlaste Arhiivi fotokogust.

Kuraatorid: Eha Komissarov, Ellu Maar